Strona Główna >> Ukraina >> Dla podróżnych >> Od kiedy będzie można podróżować samolotem w Ukrainie? Prognozy od Eurocontrol.

2023-04-14 15:17:22

Od kiedy będzie można podróżować samolotem w Ukrainie? Prognozy od Eurocontrol.

Mimo militarnej agresji Rosji, Ukraina przygotowuje się do wznowienia lotów samolotów cywilnych w swojej przestrzeni powietrznej. Lecz do 2029 roku w Ukrainie będzie obowiązywał zakaz podróży lotniczych.

Zdjęcie: pexels

Ukraińska przestrzeń powietrzna zostanie otwarta natychmiast po zakończeniu działań wojennych i zwycięstwie Ukrainy. O tym poinformowała Ukraińska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (UkSATSE). Należy zauważyć, że opublikowana prognoza opiera się na aktualnej sytuacji w branży lotniczej i konfiguracji tras.

Dlatego, biorąc pod uwagę fakt istniejącej agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, eksperci Eurocontrol przyjęli założenia w oparciu o te aktualne dane wejściowe do końca horyzontu planowania do 2029 roku. Ukraiński ruch lotniczy wyjaśnił, że Eurocontrol nie generuje ani nie wykorzystuje wojskowych prognoz, analityki czy założeń do tworzenia swoich prognoz.

"Po pojawieniu się nowych obiektywnych czynników, takich jak zakończenie wojny i przeformatowanie sieci tras, prognoza Eurocontrol zostanie zaktualizowana przy użyciu nowych danych. Pomimo okoliczności siły wyższej spowodowanej agresją militarną Federacji Rosyjskiej, Ukraina w pełni przygotowuje się do wznowienia lotów w swojej przestrzeni powietrznej" - napisano w oświadczeniu.

Zaznaczono, że ukraiński ruch lotniczy, wspólnie z organizacją Eurocontrol, opracował plan działania w celu przywrócenia służb żeglugi powietrznej w przestrzeni powietrznej Ukrainy. "Taki plan obejmuje pełen zakres niezbędnych elementów procesu: odbudowę infrastruktury, procedury operacyjne, bezpieczeństwo lotnicze, szkolenie personelu, certyfikację, współdziałanie z partnerami międzynarodowymi, finansowanie itp."- dodaje UkSATSE.

Prognoza Eurocontrol dotycząca lotów nad Ukrainą.

Wcześniej Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) opublikowała wiosenny raport stwierdzający, że ograniczenia lotów lotnictwa cywilnego w przestrzeni powietrznej Ukrainy, Mołdawii, Białorusi i Rosji będą obowiązywać do 2029 roku. Wśród wymienionych powodów zawieszenia lotów lotnictwa cywilnego znalazła się pełnowymiarowa wojna na Ukrainie.

Ekspert lotniczy Bohdan Dolintse zauważył, że ta prognoza jest wyłącznie założeniem Europejskiego Biura Audytu. Według eksperta, lotnictwo ukraińskie nie może dokonać jednoznacznej prognozy, ponieważ bardzo trudno jest określić, co stanie się z przestrzenią powietrzną.

Dla przypomnienia, 24 lutego 2022 roku Ukraina całkowicie zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych z powodu inwazji Rosji na pełną skalę. UE i USA nałożyły na Rosję sankcje, które obejmują zamknięcie nieba dla rosyjskich samolotów. W odpowiedzi Rosja podjęła podobny krok. 

Z powodu wojny na Ukrainie nieuchronnie wzrosną ceny biletów lotniczych na całym świecie - prognoza.

Na tle pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2023 roku wzrosną ceny biletów lotniczych na całym świecie. Wzrost cen biletów wynika ze zmiany tras, które wiele krajów obrało, aby ominąć rosyjską przestrzeń powietrzną. Jak podaje Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa, powołując się na dane American Express Global Business Travel, bilety na trasach Europa-Azja wzrosną o 12%, a na lotach Ameryka Północna-Azja o 10%.

Wzrost cen biletów między Europą a Azją pokazuje również wpływ zmiany trasy w celu uniknięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej, która jest zamknięta dla wielu linii lotniczych po inwazji na Ukrainę. Objazd może wydłużyć czas lotu nawet o trzy godziny, co powoduje zwiększone zużycie paliwa i koszty.

Ceny biletów na trasie Ameryka Północna-Azja mogą wzrosnąć o 5,6% w klasie biznes. Wzrost cen biletów na trasie Azja-Europa o 12% dotyczy taryf w klasie ekonomicznej, natomiast bilety w klasie biznes na loty pomiędzy tymi kontynentami mają wzrosnąć średnio o 7,6%. W Ameryce Północnej taryfy wzrosną o około 3% w obu klasach. Taryfy na trasie Ameryka Północna-Europa będą o 3,7% wyższe niż w 2022 roku.

Ponieważ w Europie również występuje niedobór zdolności przewozowych linii lotniczych w stosunku do popytu, oczekuje się, że w przyszłym roku loty wewnątrzregionalne wzrosną o 6% w klasie biznes i 5,5% w klasie ekonomicznej.

Dział: Podróże

Autor:
Dmytro Petrovskyi, Olena Kovalenko | tłumaczenie: Sofiia Stefaniuk

Żródło:
https://www.unian.ua/economics/transport/zaborona-na-poloti, https://www.unian.ua/economics/transport/cherez

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.