Polityka Kremla i szkolnictwo wyższe na Ukrainie. Jak rozwiązać ten związek?
"Jedyny kraj. Unified Country "- pamiętasz ten slogan w imię dwujęzyczności? Zaraz po rewolucji ich godność hojnie obdarowała ukraińską stolicę. I tak po raz kolejny skierował kraj na dawną podległość . Ponieważ dwujęzyczność jest sprawdzonym sposobem podporządkowywania Ukrainy "jednemu krajowi" Rosji.
Mleczne Wojny. Białoruś kontratakuje
Łukaszenka zapowiedział, że rosyjskiego embarga na białoruskie mleko nie pozostawi bez odpowiedzi. Podczas spotkania z wicepremierem Michaiłem Rusym, prezydent polecił urzędnikowi zapoznać się z „kryzysem mlecznym”. Alaksandr Łukaszenkapodkreślił, że to kolejny już białorusko-rosyjski spór o dostawy mleka.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zszokowane wykonaniem kolejnej kary śmierci na Białorusi
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy potępiło rozstrzelanie Kiryła Kazaczka, skazanego na najwyższy wymiar kary za zamordowanie dwójki własnych dzieci. Wyrok wykonano prawdopodobnie pod koniec października ub.r., ale matka skazanego dowiedziała się o tym znacznie później – od obrońców praw człowieka.
Jak i dlaczego Białorusini obchodzą rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej?
Białoruś pozostaje jedynym krajem byłego Związku Radzieckiego, w którym rocznica wybuchu Rewolucji Październikowej 1917r. jest oficjalnym świętem. Tymczasem wielu uważa ją za największą tragedię dla narodu.
Łukaszenka: Święto Bożego Narodzenia pobudza do uświadomienia sobie wartości pokoju we własnym kraju
6 stycznia, Mińsk. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka złożył życzenia z okazji Święta Bożego Narodzenia prawosławnym chrześcijanom w kraju. Służba prasowa głowy Białorusi poinformowała o tym portal BELTA.
Setki opozycjonistów zatrzymanych na Białorusi
Od tygodni na Białorusi obywatele protestują przeciwko polityce prezydenta Łukaszenki. Policja zatrzymała wielu ludzi – w tym prawdopodobnie zagranicznych dziennikarzy.
Białoruś: przedłużenie unijnego embarga na broń to „recydywa przeszłości"
W stosunkach Białorusi i UE są obserwowane pozytywne tendencje, ale zdarzają się „recydywy przeszłości" - oznajmił dzisiaj szef Komisji ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Narodowego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego
Prezydent Alaksandr Łukaszenka otwiera się na Zachód. Zniósł wizy dla 80 krajów
Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał w poniedziałek dekret znoszący wizy dla 80 krajów. Wśród nich są wszystkie państwa Unii Europejskiej, USA i Japonia. W jego ramach obywatele tych państw będą mogli przebywać na Białorusi do pięciu dni.
Nie chcemy rosyjskiej bazy – mówi Łukaszenka. Zaostrza się konflikt Białorusi z Rosją
Czy ta baza jest potrzebna z wojskowego punktu widzenia? Nie potrzebujemy jej tu. – retorycznie powiedział prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka na temat planowanej bazy rosyjskiego lotnictwa na Białorusi. Prezydent budowę tej bazy nazwał demonstracją siły.
Nie chcemy rosyjskiej bazy – mówi Łukaszenka. Zaostrza się konflikt Białorusi z Rosją
Czy ta baza jest potrzebna z wojskowego punktu widzenia? Nie potrzebujemy jej tu. – retorycznie powiedział prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka na temat planowanej bazy rosyjskiego lotnictwa na Białorusi. Prezydent budowę tej bazy nazwał demonstracją siły.
Łukaszenka mięknie. Wydawnictwa drugiego obiegu legalne. Okrągły stół w perspektywie?
Do znamiennego zdarzenia doszło ostatnio w Mińsku. Aleksander Łukaszenka przyjął w redaktora naczelnego opozycyjnej gazety „Narodnaja Wolia” Josifa Seredicza. O spotkanie z prezydentem poprosił opozycyjny dziennikarz. – informuje agencja BelTA.
ŁUKASZENKO PROWADZI ROSJĘ DO SĄDU
Jest to związane z nafto gazowym sporem i postanowieniami rolniczymi. <<Spór dotyczył tylko gazu a oni postanowili ciąć naftę>>, - oznajmił białoruski lider
Na linii Moskwa – Mińsk poszło na noże.
Zamach stanu na Białorusi! Putin chciał zwabić Łukaszenkę do Rosji i zrobić przewrót. „Baćka” nie dał się nabrać. Aleksander Łukaszenka kompletnie zaskoczył Kreml i nieoczekiwanie zbojkotował posiedzenie Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Petersburgu, odmawiając przyjazdu do Rosji.
Białoruś grozi wycofaniem z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej
Białoruś zagroziła Zachodowi wycofanie się z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Według oficjalnych komunikatów z Mińska, stosowanie sankcji gospodarczych wobec naszego wschodniego sąsiada jest niedopuszczalne i może skutkować poważnymi retorsjami.
Polacy z Białoruskiej Listy Katyńskiej mogą spoczywać w Parku Czeluskińców w Mińsku!
Strona rosyjska przez swoją agenturę na Białorusi, aktywnie usiłuje przekierować poszukiwania polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej na niewłaściwy kierunek, na Kuropaty.
W Mińsku odbyło się spotkanie Dmitrija Miedwiediewa z Aleksandrem Łukaszenką
RIA Novosti. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką w trakcie wizyty w Mińsku. W piątek w Mińsku miało miejsce posiedzenie Rady Szefów Rządów WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw). Przed posiedzeniem Łukaszenko spotkał się z głównymi przedstawicielami delegacji.
Białoruś potrzebuje reform "ale nie bandyckich"
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka mówił w piątek w parlamencie o potrzebie reform w kraju, ale nie przeprowadzanych "po bandycku". Sytuacja gospodarcza naszego sąsiada jest zła. Mińsk potrzebuje kredytu z MFW.
Białoruskie wojska nad granicą z Rosją
Wielka przyjaźń i sojusz wojskowy z Rosją nie są wystarczającymi powodami dla Białorusi, aby zrezygnować ze strzeżenia swojej granicy z tym państwem.
Wybory na Białorusi i opozycja w parlamencie
O wynikach samych wyborów pisać nie warto, ponieważ jak zwykle wybrani zostali ci, co mieli być wybrani, ciekawostką jest jednak wybór dwóch kandydatek z kręgów opozycji.
POLSKA CHCE WZMOCNIĆ WSPÓŁPRACĘ Z BIAŁORUSIĄ
Warszawa chciałaby w pewnym stopniu pośredniczyć w jeszcze ściślej współpracy Mińska z Unią Europejską – powiedział w wywiadzie dla największej białoruskiej gazety "Sowietskaja Biełorussija" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

Strony