Temelkuran: Turcy- ludzie zza morza zmian politycznych
Ece Temelkuran jest turecka pisarką, dziennikarką i aktywistką zajmującą się tematyką emancypacji kobiet, politycznym zniewoleniem, sprawami turecko-kurdyjskimi i turecko-ormiańskimi. Laureatka nagrody "Pen for Peace". Ogłoszona turecką dziennikarką roku
Świętować Idi Kurbon należy skromnie. Nawołuje do tego prezydent kraju
Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon przypomniał (pełni swoją funkcję od 1994 roku – przyp. tłum.) na spotkaniu z mieszkańcami i aktywistami Dystryktu Wachszskiego (położonego w Wilajecie Chatlońskim, w południowo-zachodniej części kraju – przyp. tłum.),
W tym mieście wstyd mieć jedną dziewczynę, bo wszyscy mają po TRZY
Miasto Dunguan to naprawdę niezwykłe miejsce, bo mężczyźni nie mają tam żadnych szans na samotność co więcej, na randkach to kobiety płacą rachunki. Wielu mężczyzn na całym świecie niepokoi pytanie, jak znaleźć dziewczynę, ale nie mieszkańców chińskiego miasta Dunguan.
Bardzo Środkowa Azja
Dlaczego w Turkmenistanie musiano odwołać „złoty wiek” i „epokę szczęścia” 8 czerwca, prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow polecił rządowi kraju zlikwidować wszystkie przywileje socjalne dla ludności. W ten sposób Aszchabad faktycznie zakończył utopijny projekt „złotego wieku”, w którym żyły praktycznie miliony obywateli republiki.
Walentin Konon – Przepędzenie ciemnoty
Wiara w opętanie staje się coraz bardziej popularna w rozlicznych kręgach religijnych od chrześcijaństwa po islam. Jakie są skutki takich rytuałów? Czy są one bezpieczne? Czy można je racjonalnie wyjaśnić?
Koty na talerz : chińska policja uratowała 500 kotów przeznaczonych do lokalnych restauracji
Chińscy policjanci uratowali 500 kotów przed strasznym końcem na talerzu i zatrzymali mężczyznę, który podobno planował sprzedawać koty w restauracjach całego kraju. Władze, które zidentyfikowały oprawcę jako pana Sun, powiedziały chińskiemu serwisowi informacyjnemu 163.com, że Sun kradł i sprzedawał koty w restauracjach już od jakiegoś czasu.
Tych 7 rzeczy nie wolno wam robić w Rosji
Każdy kraj ma swoje zwyczaje, zasady i przepisy. Niektóre gesty są gdzieś akceptowane, podczas gdy gdzie indziej są przejawem złego wychowania. Poniższych siedmiu rzeczy nigdy nie rób, gdy będziesz z wizytą w Rosji.
Szalona rzecz - Reportaż z Biesłanu, który doczekał się tego szczególnego dnia
Obecnie w wielu domach w Biesłanie odbywa się tzw. kuwd. Jest to w Osetii szczególne święto, wyprawiane z okazji długo oczekiwanych wydarzeń, takich jak powrót syna z wojska lub czyjś powrót do zdrowia.
„Turcja blokuje obywatelom dostęp do Wikipedii”
Władze tureckie zablokowały swoim obywatelom dostęp do internetowej encyklopedii Wikipedia - ogłosiła francuska agencja prasowa powołując się na badania niezależnej grupy monitorującej swobodę w internecie "Turkey Blocks".
Papież nie odwiedzi Rosji w 2017 roku
Papież Franciszek nie planuje w tym roku przyjazdu do Rosji. Powiedział o tym w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Zeit.
UNICEF alarmuje: 200 tys. dzieci z Donbasu potrzebuje natychmiastowej pomocy psychosocjalnej
Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy odcisnął trwałe piętno na życiu tysięcy dzieci. Co czwarte dziecko w obwodzie donieckim oraz ługańskim, czyli ponad 200 tys. potrzebuje natychmiastowej pomocy psychologicznej.
Policjanci kontrolujący wagony otworzyli nieoznakowane torby i zrobiło im się słabo...
To, co znaleźli w środku, budzi grozę i sprzeciw wobec ludzkiego okrucieństwa.
Protesty wsparcia dla „pasożytów społecznych”
Kto pozostaje bez pracy, powinien płacić. Przeciwko temu demonstrują na Białorusi setki ludzi. Jak będzie reakcja autorytarnego prezydenta Łukaszenki?
„Wyszywanka” współcześnie – trend w modzie czy manifestacja narodowości?
Podczas ostatnich kilku lat, tradycyjne haftowane wzory stały się znów popularne w codziennym życiu na Ukrainie. Obecnie często można spotkać ludzi noszących ubrania z elementami etnicznymi, po ulicach niekiedy jeżdżą samochody ozdobione „wyszywankami”.
Muzułmanie atakowali młode Rosjanki – budzili się w szpitalach. “Zbyt późno pojęli, że nie są w UE”
Imigranci z Bliskiego Wschodu wydaleni z Norwegii, uderzyli do jednego z rosyjskich klubów nocnych w miejscowości Murmańsk i zaczęli nękać młode Rosjanki. Zbyt późno jednak zdali sobie sprawę, że nie znajdują się na terenie liberalnej UE – podaje portal “This is England”.
Grabież organów w Chinach. Codziennie dla narządów zabijane są tam dziesiątki osób
Każdego dnia w Chinach dla narządów zabijane są dziesiątki osób, przede wszystkich zwolennicy represjonowanego ruchu Falun Gong, ale też chrześcijanie, Tybetańczycy, Ujgurzy. Szacuje się, że dokonywanych jest tam 60-100 tys. przeszczepów rocznie, o wiele więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.
Istnienie niektórych narodów nie jest uznawane w rosji
Rada ds. praw człowieka przy prezydencie zwróciła się do Władimira Putina z pismem, w którym zaproponowała działania mające na celu ochronę wymierających rdzennych mniejszości narodowych Rosji.
W Mińsku przywrócono polskie nazwy ulic!
To chyba cud, że białoruskie władze poszły na takie ideologiczne ustępstwo i zgodziły się umieścić tabliczki z historycznymi nazwami ulic i placów w centrum stolicy. Nowe tabliczki z dawnymi nazwami pojawiły pod nazwami obecnie widniejącymi na domach, nadanymi głównie na cześć działaczy komunistycznych i rewolucyjnych.
Na Krymie położono fundament pod przyszły Soborny Meczet
Uroczystość wmurowania fundamentów pod Soborny Meczet, mający stać się głównym krymskich muzułmanów, odbyła się w piątek w Symferopolu. Budowa meczetu ma miejsce na południowych wzgórzach miasta, w rejonie symferopolskiego zbiornika wodnego.
Święto Wiosny – festiwal „Marciszor” w Mołdawii
1 marca, jak co roku, w Mołdawii rozpocznie się długo wyczekiwany Festiwal Narodowy „Marciszor”, który potrwa 10 dni. W 2016 r. będzie on obchodzony po raz 50-ty. Festiwal organizowany jest we współpracy z Międzynarodową Fundacją Współpracy Humanitarnej państw członkowskich WNP.

Strony