
Dzień Konstytucji
15 marca 1994 roku została uchwalona Konstytucja niepodległej Republiki Białoruś.
Dzień jedności narodów Białorusi i Rosji
Główne święto Państwa Związkowego Białorusi i Rosji obchodzone jest 2 kwietnia. Właśnie w ten dzień w 1996 roku Prezydenci Rosji i Białorusi Borys Jelcyn i Aleksander Łukaszenka podpisali w Moskwie Umowę o Wspólnocie Białorusi i Rosji. Za rok, 2 kwietnia 1997 roku, została podpisana Umowa o Związku Białorusi i Rosji, która legła u podstaw procesów integracji obu państw.
Dzień Flagi Państwowej Republiki Białoruś i Godła Państwowego Republiki Białoruś
2. niedziela maja – Dzień Flagi Państwowej Republiki Białoruś i Godła Państwowego Republiki Białoruś. Święto poświęcone głównym symbolom kraju, które realizują idee jedności narodowej i są najważniejszymi atrybutami suwerenności i niepodległości Białorusi.
Dzień Zwycięstwa
9 maja Białoruś świętuje zwycięstwo nad faszyzmem w Wielkiej wojnie Ojczyźnianej (II Wojnie Światowej). W kraju jest to jedna z najbardziej czczonych dat, ponieważ zwycięstwo przyszło wielkim kosztem – zginął co trzeci białorusin.
Weterani wojny na Białorusi cieszą się szczególnym poważaniem, dlatego uroczyste procesje weteranów – najważniejsze wydarzenie Dnia Zwycięstwa. One odbywają się w całym kraju.
Dzień Niepodległości
Na Białorusi Dzień Niepodległości – główne święto państwowe. Obchodzone jest 3 lipca – w dzień wyzwolenia w 1944 roku Mińska od niemiecko-faszystowskich najeźdźców.
Najważniejsze wydarzenie święta – uroczysta parada. W Mińsku odbywa się przy Alei Zwycięzców i przypomina o tym, że naród białoruski kosztem niewyobrażalnych strat zdobył wolność kraju, a także prezentuje osiągnięcia suwerennej Białorusi.
Święta i pamiątkowe dni na Białorusi
1 stycznia – Nowy rok.
7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne).
23 lutego – Dzień Obrońców Ojczyzny i Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Choć główni bohaterowie tego dnia żołnierze i wojskowi, na Białorusi jest on uważany za święto wszystkich mężczyzn.
8 Marca – Dzień kobiet. Święto powstało wkrótce po Rewolucji 1917 roku. We współczesnej Białorusi 8 Marca jest Świętem Wiosny i dzień, kiedy kobiety są honorowane.
1 Maja – Święto Pracy. Dzień Pracy – to jeden z najpopularniejszych świąt na Białorusi. W tym dniu odbywa się wiele koncertów i innych imprez widowiskowych. Wiele świętujących organizują pikniki (majówki).
7 listopada – Dzień Rewolucji Październikowej.
25 grudnia – Boże Narodzenie (katolickie).
Pamiątkowe dni
Na Białorusi są oficjalne pamiątkowe dni, w których przyjmuje się pamiętać ofiar wielkich tragedii, oddawać hołd zmarłym.
Dzień pamięci zmarłych (Radunica) – 9 dzień po prawosławnej Wielkanocy. W ten dzień w zwyczaju odwiedzać cmentarze, porządkować groby krewnych i bliskich osób.
26 kwietnia – Dzień czarnobylskiej tragedii.
22 czerwca – Dzień ogólnonarodowej pamięci ofiar Wielkiej wojny Ojczyźnianej.
Święta ludowe
Wraz z oficjalnymi świętami na Białorusi pozostają popularne dawne ludowe święta, z których jedno – Kupalje. Obchodzone jest w nocy z 6 na 7 lipca. Obchodom towarzyszą ludowe obrzędy, pieśni, korowody. Wymagane atrybuty święta – rytualne skoki przez ognisko i kąpiel.
Kalendarz uroczystości i pamiątkowych dni, wolnych od pracy na Białorusi
1 stycznia – Nowy rok
7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
8 Marca – Dzień kobiet
9 dzień po prawosławnej Wielkanocy - Radunica
1 Maja — Święto Pracy
9 Maja — Dzień Zwycięstwa
3 lipca — Dzień Niepodległości Republiki Białoruś
7 listopada – Dzień Rewolucji Październikowej
25 grudnia – Boże Narodzenie (katolickie)
Tłumaczenie: Irina Michiejewa
Źródło: http://www.belarus.by/ru/about-belarus/national-holidays
Dodaj komentarz