Według informacji, do których dotarła gazeta „Kommiersant”, funkcjonariusze FSB w Inguszetii udaremnili zamach na znanego przywódcę religijnego — imama meczetu w Nasyr-Korcie Chamzata Czumakowa. Próbowano go zabić już po raz trzeci — podczas jednego z zamachów imam stracił nogę, a w zeszłym roku przed odłamkami osłonił go jego własny opancerzony Mercedes. W otoczeniu imama panuje przekonanie, że zamachy spowodowane są jego kontrowersyjnymi kazaniami.

„FSB Rosji przeprowadziło kompleks akcji, w wyniku których na terytorium Inguszetii udaremniono zamach na działacza społecznego i religijnego, który miał być przeprowadzony w sposób stwarzający zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, z użyciem samodziałowego urządzenia wybuchowego o dużej mocy” - poinformował przedstawiciel służb specjalnych. Przeciw aresztowanym osobom zostanie wszczęte postępowanie karne, najprawdopodobniej pod zarzutem terroryzmu.

Funkcjonariusze nie ujawnili danych osobowych duchownego, jednak informator „Kommiersanta” w organach ścigania Inguszetii poinformował, że mowa jest o znanym w republice teologu Chamzacie Czumakowie. Niedoszli zamachowcy zamierzali zabić imama w piątek w pobliżu meczetu w wiosce Nasyr-Kort, po zbiorowej modlitwie. W tym celu przygotowali starego Hyundaia, wypełniając go dużą ilością materiałów wybuchowych. Jednak już na początku tygodnia funkcjonariuszom udało się zdobyć informacje operacyjne o planowanym zamachu. Zidentyfikowano cztery osoby zaangażowane w przygotowania, trzy z nich udało się zatrzymać od razu. W ich mieszkaniach przeprowadzono przeszukania. Oficerowie śledczy przechwycili plastyczny materiał wybuchowy oraz detonator elektryczny — części samodziału. Czwarty podejrzany, który, jak uważają służby, jest organizatorem udaremnionego zamachu, zdołał się ukryć. Na razie nieznane jest również miejsce ukrycia samochodu-pułapki, z którego pomocą miał być zabity imam. Organy ścigania nie wykluczają, że nadal może być on wypełniony materiałami wybuchowymi.

Otoczenie imama za jedyną możliwą przyczynę zamachu na niego uważa działalność religijną Czumakowa. „Jest bardzo popularny wśród wiernych i to się komuś nie spodobało” - powiedział jeden ze zwolenników imama. Podobnego zdania są również organy ścigania. „W swoich kazaniach imam wzywa młodych ludzi do powstrzymania się od kontaktów z przedstawicielami zbrojnego podziemia, dyskredytuje wahhabickich ideologów, a im się to oczywiście nie podoba” - zauważają w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Inguszetii. Skądinąd Czumakow popadał w konflikty także z władzami republiki, kiedy w swoich kazaniach pozwalał sobie na krytykę urzędników za korupcję i niedbałość w stosunku do obywateli. Teologowi radzono nawet, żeby „nie uprawiał w meczecie polityki”.

Warto zaznaczyć, że jest to już trzecia próba zlikwidowania Czumakowa. W 2010 roku w wyniku wybuchu samochodu imam stracił nogę. A w zeszłym roku Czumakow cudem przeżył, kiedy obok jego samochodu wybuchł samochód-pułapka — imama uratowało opancerzenie jego Mercedesa. W tamtych przypadkach przestępcy nie zostali złapani.

Tłumaczyła: Olga Skupień

Źródło: https://www.kommersant.ru/doc/3428028

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.