Rada ds. praw człowieka przy prezydencie zwróciła się do Władimira Putina z pismem, w którym zaproponowała działania mające na celu ochronę wymierających rdzennych mniejszości narodowych Rosji. Członek Rady, przedstawiciel «Komitetu praw obywatelskich» Andriej Babuszkin powiedział Rus2Web, dlaczego trzeba zmienić państwową politykę na tej płaszczyźnie.

Proces urbanizacji i globalizacji uderza, w pierwszej kolejności, w niewielkie narodowości, które prowadzą zwyczajowo sielski, koczowniczy tryb życia. Przesiedlając się do miasta, ich potomkowie tracą swój język, kulturę. Bez wielkich wysiłków ze strony państwa, nakierowanych na zachowanie, ochronę i rozwój języka, historii i kultury tych narodowości praktycznie niemożliwe jest ich zachowanie. Widzimy, że w Rosji nawet u licznych narodowości, takich jak Mordwini, Udmurci, Komiacy, zmniejsza się liczba rdzennych mówców. Wielkie narodowości także nie mogą czuć się chronione przy takich destrukcyjnych procesach.

Od 2002 do 2010 roku, według danego spisu, liczba Alutorów, Kereków, znających swój własny język, generalnie spadła. Ze 156 języków rdzennych narodów Rosji, które istniały w połowie 19. wieku, w pełni wymarło 7 języków, 3 języki zna mniej niż 10 osób, dalsze 3 języki zna od 10 do 100 osób. Według spisu z 2002 roku językiem barabińskim posługiwało się 8 osób, w 2010 roku nie udało się znaleźć ani jednego takiego człowieka. Spis z 2002 roku wykrył 131 ludzi posługujących się językiem jugskim (osoby posługujące się tym językiem przybyły nad Jenisej 15 tys. lat temu). Po 8 latach nowy spis pozwolił znaleźć tylko jednego człowieka znającego język jugski.

 

Istnienie niektórych narodów nie jest uznawane w Rosji. Spis wykazał w kamczackich i sachalińskich obwodach 35 ludzi, którzy mówią po ajnusku. Ajnowie twierdzą, że istnieją, chcą uczyć się swojego języka, ale spotykają się z odpowiedzią: «Nie, nie istniejecie, żyjecie tylko w Japonii». Dwa niewielkie krymskie narody — Karaimi i Krymczacy nie mogą zostać uwzględnione w Spisie rdzennych mniejszości narodowych Rosji, aczkolwiek kwestia ta była podnoszona niejednokrotnie. Istnieją jeszcze Pomorcy, którzy znają specyficzny język, gospodarcze rzemiosło, kulturę. Jednakże w Spisie oni także nie zostali uwzględnieni. 10 lat temu doprowadziło to do nieprzyjemności: stworzyli oni swoją wspólnotę, ubiegającą się o limit na pozyskiwanie morskich zwierząt, ryb, jednak prokuratura zamknęła tę grupę.

Większości danych języków nie przyznano statusu regionalnych lub lokalnych, infrastruktura zachowania i rozwoju narodowych rzemiosł ulega degradacji. Państwowa polityka w zakresie ochrony rdzennych mniejszości narodowych jest niekonsekwentna. Istnieją ogromne problemy z podręcznikami, z przygotowaniem nauczycieli. System wsparcia młodzieży tych narodów w uczeniu ich języka nie został opracowany. Jeśli nie ma ani stron internetowych, ani gazet, ani jednego szyldu, ani nawet chociażby piętnastominutowych audycji telewizyjnych, radiowych w rdzennym języku, to dla dzieci będzie on tylko czymś bezużytecznym, archaicznym.

 

Rada ds. praw człowieka przy prezydencie opracowała listę kroków dla zachowania mniejszości narodowych. Dla przywrócenia wymarłych i ochrony wymierających języków narodów Rosji trzeba przyjąć federalną ustawę «O zachowaniu narodowej i językowej różnorodności narodów Rosji». Jeszcze w 1992 roku liderzy rdzennych mniejszości narodowych podnieśli kwestię utworzenia «Czerwonej Księgi Narodów», jednak i tak nie została ona utworzona. O wszystkim tym chcielibyśmy poinformować prezydenta i mamy nadzieję, że uda nam się to uczynić w trakcie spotkania z nim w grudniu. Utrata historycznego doświadczenia, zanik narodu z jego mitologią, moralną kulturą zubożają wszystkie państwa. Ginie bezcenne historyczne doświadczenie, które mogłoby być wykorzystywane przez przyszłe pokolenia.

 

*Zdanie autora może nie być zgodne ze stanowiskiem redakcji

Autor: Andriej Babuszkin

Tłumaczyła: Katarzyna Kubiak

Źródło: http://rus2web.ru/mneniya/sushhestvovanie-nekotoryix-narodov-ne-priznaetsya-v-rossii.html

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.