Uroczystość wmurowania fundamentów pod Soborny Meczet, mający stać się głównym krymskich muzułmanów, odbyła się w piątek w Symferopolu.

Budowa meczetu ma miejsce na południowych wzgórzach miasta, w rejonie symferopolskiego zbiornika wodnego. Zgodnie z projektem, będzie składał się z dwóch części: budynku głównego (o rozmiarach 37 na 37 metrów) zakończonego mierzącą 28 metrów wysokości kopułą i wewnętrznego dziedzińca z kolumnadami i szadiwarom (miejscem dla obmycia się przed odprawieniem namazu). W meczecie znajdą się cztery minarety, każdy o wysokości 50 metrów. Otwarcie meczetu planowane jest na 2019 rok.

Funkcję generalnego wykonawcy objęła rosyjska firma.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele krymskiego rządu, parlamentu, a także władze miejskie i duchowieństwo, w tym mufti krymskich muzułmanów Emirali Ablajew i deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Ruslan Balbek.

„Położono pierwsze fundamenty. Na przestrzeni ostatnich czterech – pięciu miesięcy trwały prace przy przygotowaniu wykopu, a dziś przyszły meczet dostaje swój fundament”— powiedział RIA Novosti głowa krymskiego Państwowego Komitetu do spraw Stosunków Międzynarodowych i Deportowanych Obywateli Zaur Smirnow.

Według jego słów, od momentu przyłączenia półwyspu do Rosji władze zrobiły wszystko, żeby krymscy muzułmanie odczuli nad sobą opiekę.

„Jeśli w ramach Ukrainy krymskich muzułmanów próbowano przeciwstawić reszcie populacji, to dziś krymskie narody żyją jak wielka szczęśliwa rodzina, gdzie czci się tradycje i kulturę każdego z narodów. Populacja Krymu jest dziś zjednoczona duchowo. Pojawiło się wiele wartości, które nas jednoczą” - podkreślił Smirnow.

Tłumaczyła: Katarzyna Kosiuczenko

Źródło: https://ria.ru/religion/20161028/1480198016.html

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.