Według słów organizatorów akcji protestacyjnej, 27 października, równo o godzinie 24:00 minął termin ultimatum, które weterani wojny o niepodległość kraju przedstawili ukraińskiej władzy. Wśród postulatów znalazło się wniesienie do Rady projektu ustawy o utworzeniu Sądu Antykorupcyjnego, a także impeachment prezydenta.

Ponieważ głosy aktywistów nie zostały usłyszane i władza nie zareagowała na żądania, zapowiedzieli oni, że 29 października na placu przed gmachem Rady Najwyższej przeprowadzą organizację obozowiska, której początek zaplanowano na godzinę 18:00 - podaje „Диалог.UA”.

W tym samym czasie rozpowszechniono informację o tym, że na 29 października zaplanowano jeszcze jedną demonstrację. Jeden z jej organizatorów, były gubernator obwodu odeskiego, Micheil Saakaszwili ogłosił, że ci, którzy pojawią się i będą uczestniczyć w mitingu, będą mogli wziąć udział w głosowaniu w sprawie rozszerzenia listy żądań wobec władzy.

„Często mówi się nam, że wymagania są skomplikowane, a lista jest krótka. 29 października wszyscy, którzy przyjdą na Plac Konstytucji, będą mogli zagłosować za rozszerzeniem listy żądań wobec władz” - zapowiedział Saakaszwili.

Poza tym uczestnicy niniejszej akcji ogłosili, że przed siedzibą Rady Najwyższej zostanie rozbity obóz.

Warto przypomnieć, że protesty w dzielnicy rządowej wybuchają co jakiś czas od 17 października. Są one inicjowane przez siłę polityczną Saakaszwilego oraz szereg ukraińskich partii i organizacji społecznych. Z czasem niektórzy uczestnicy protestów zaczęli odcinać się od tych, którzy zostawali i protestowali pod Radą Najwyższą, i przeprowadzali własne spontaniczne mitingi z roszczeniami wobec rządu Ukrainy. Protesty te odznaczyły się licznymi prowokacjami i bójkami.

Tłumaczyła: Olga Skupień

Źródło: https://www.dialog.ua/ukraine/135026_1509204428

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.