W czasie starć zostały ranne co najmniej dwie osoby, demonstrant i funkcjonariusz sił bezpieczeństwa. Prawie 5.000 Ukraińców, pod przewodnictwem byłego gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego, demonstrowało w miniony wtorek przed Parlamentem, żądając od władz rozprawienia się z korupcją, która dalej mocno się trzyma, wbrew obietnicom nowych prozachodnich polityków. Jak podała do wiadomości France-Presse, co najmniej dwie osoby, demonstrant i funkcjonariusz sił bezpieczeństwa, zostały ranne w czasie zorganizowanych po południu demonstracji. Demonstranci zebrali się na wezwanie ruchów reformatorskich, miedzy innymi Ruchu Nowych Sił Micheila Saakaszwilego, byłego gruzińskiego prezydenta- dziś zagorzałego przeciwnika Petra Poroszenki, który odebrał mu ukraińskie obywatelstwo.

 

Tłumienie korupcji

Saakaszwili wezwał Poroszenkę do wprowadzenia reform w celu walki z korupcją albo odejścia ze stanowiska.

„Dopóki Poroszenko jest u władzy, nie ma mowy o walce z korupcją”, zwrócił się do zebranych demonstrantów, którzy w odpowiedzi wykrzykiwali „Wstyd!”

Ukrócenie korupcji wśród elit było jednym z głównych żądań protestujących na Majdanie w latach 2013-2014 i pozostaje nim dalej dla zachodnich zwolenników dzisiejszej władzy, wywodzącej się z tamtego ruchu. Demonstranci, wśród których byli młodzi posłowie, zwolennicy zmian, żądali również zniesienia immunitetu poselskiego oraz zmiany prawa wyborczego na umożliwiające dojście do władzy nowym politykom. Demonstranci oznajmili, że nie rozejdą się, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Agencija 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.