Jubilerstwo w Armenii ma tysiącletnią historię i,co więcej,aktywnie się rozwija,zachowując wielowiekową tradycję.Ormiańska sztuka jubilerska to przede wszystkim odzwierciedlenie gustu estetycznego narodu.W artykule opowiemy o przeszłości i teraźniejszości,o starodawnych tradycjach i symbolach ormiańskiego zdobnictwa.

Tradycje i symbole
Od dawnych czasów wyroby jubilerskie nosiły zarówno kobiety,jak i mężczyźni.Chociaż obecnie biżuteria odnosi się tylko do akcesoriów,to kiedyś istotne było znaczenie i symbolika,jaką zawierały ozdoby.Aż do lat 20. XXw. Ormianie nosili biżuterię nie tylko dla upiększenia,a głównie jako amulety i talizmany.Dziś mało kto wie,że każdy wzór,ornament i typ ozdób posiadał szereg ważnych funkcji jako dodatek do funkcji estetycznej.Ozdoby jubilerskie jako elementy tradycyjnej kultury wyrażały światopogląd właściciela,jego status i płeć.Każdą ozdobę zakładano na konkretną okazję:istniały dodatki codzienne,świąteczne,rytualne,a nawet magiczne.Należy dodać,że mężczyźni w przeszłości nosili ozdoby nie rzadziej niż kobiety.Oprócz funkcji estetycznej,ozdoby pokazywały status i rolę mężczyzny-im droższe,tym wyższa pozycja właściciela.Srebrny pas uważany był za symbol męstwa,a złoty symbolizował bogactwo i dostatek.Zazwyczaj drogocenne ozdoby wyrabiano z metali szlachetnych,jak srebro i złoto.Jako biżuterii często używano drogich kamieni,zatopionych w metalu:szmaragd,turkus,perła i granat były mile widziane.Drogocenne ozdoby stanowiły nieodłączną część narodowego stroju ormiańskiego („tarez”).Ozdoby i ubiory przekazywano z pokolenia na pokolenie jako posag.

Ciekawa jest symbolika i przeznaczenie ozdób.Przykładowo,niezamężna kobieta nie miała prawa nosić złotego pasa,srebrnego lub złotego pierścienia na prawej ręce.Mężatki nosiły ozdoby na głowie,bransolety na nogach i rękach,pierścienie w kształcie węży,naszyjnik z sierpowatym,trójkątnym lub owalnym wisiorkiem.Trójkąt czy półksiężyc symbolizowały naturę kobiety.Dźwięki metalicznej biżuterii porównywano do odgłosów nieba,huku burzy,które,wg ówczesnych ludzi,mogły odegnać zło i posiadały niesamowitą siłę.Głównym zadaniem ozdób było zapewnienie kobiecie płodności,obrona przed urokiem i czarami,oraz,oczywiście,podkreślenie piękna.

Kolejny typowo ormiański symbol,wykorzystywany w absolutnie kazdej dziedzinie sztuki, to granat.Jego motywy są powszechnie używane we współczesnej sztuce jubilerskiej.Granat w mitologii Armenii był i jest symbolem płodności i dobrobytu.Pierścienie,wisiory,bransolety i naszyjniki z motywem granatu wspaniale podkreślą Waszą indywidualność.
Symbol wieczności to następny znaczacy element prawdziwej kultury ormiańskiej.Podobnie jak granat,pojawia się wszędzie:począwszy od starodawnych płyt kamiennych do wzorów na biżuterii.Symbol wieczności jest tak stary jak naród ormiański.Ten znak to symbol tożsamości narodowej Ormian i uosabia on koncepcję nieskończoności.

Wernisaż
Dziś złotnicy i jubilerzy tworzą tradycyjne ormiańskie naszyjniki,ozdoby do włosów,pierścionki,kolczyki,bransolety,które w kwestii formy i zdobnictwa przypominają staroormiańskie wyroby.Mistrzowie tak kunsztownie wytwarzają i zdobią biżuterię,że współcześni młodzi ludzie z przyjemnością noszą tradycyjne ozdoby,nawet na co dzień.Obecnie ormiańska biżuteria stała się łatwo dostępna.Chodząc po ulicach Erewania, często można zobaczyć dziewczyny i kobiety,które noszą ciekawe ozdoby.

Do rozpowszechnienia tradycyjnego zdobnictwa przyczynił się lubiany Wernisaż-najbardziej kolorowy i autentyczny bazar Erewania.Tutaj sprzedaje się misterne wyroby ormiańskich jubilerów,biżuterię z turkusem,szmaragdem lub granatem.Co najważniejsze-te ozdoby są dostępne dla każdego.Przykładowo,srebrny pierścień z fantazyjnym wzorem kosztuje 3000-5000 dram (50-10 EUR),bransolety i naszyjniki z półszlachetnymi kamieniami kosztują 5000-10000 dram (10-20 EUR).Jeśli poszukujecie tradycyjnej ormiańskiej biżuterii,to koniecznie powinniście odwiedzić barwny Wernisaż!

Współcześni projektanci
Ormiańscy jubilerzy i ich wyroby zawsze były wysoko cenione na rynku,ale w ciągu ostatnich kilkudziesieciu lat ormiańskie marki jubilerskie zyskały światową popularność.Przedstawiamy listę najbardziej znanych firm,a także informacje o najlepszych sklepach jubilerskich stolicy.

Artyom’s
Ul. Mowses Chorenaci,24 (ул. Мовсес Хоренаци,24)
Biżuteria marki Artyom’s wyróżnia się dobrą jakością i niezwykłym stylem,który łączy stare i nowe,klasyczne i nowoczesne.Ozdoby są wykonane ze złota wysokiej próby i kamieni szlachetnych,głównie brylantów.

Tateossian London
Siewiernyj prospekt ,12 (Северный проспект,12)
To jedna z najbardziej znanych na świecie firm jubilerskich,która produkuje biżuterię i akcesoria dla kobiet i mężczyzn.Założona przez Roberta Tateosjana w 1990r., marka zyskała światowa sławę dzięki wyszukanemu stylowi i wysokiej jakości.Sam Tateosjan otrzymał miano „Króla zapinek” przez dużą kolekcję tych dodatków.

Pregomesh
www.pregomesh.com
Marka Pregomesh stała się nieoficjalnie synonimem ormiańskiej etnicznej sztuki jubilerskiej.Założona została przez wybitną śpiewaczkę Siruszo.Ozdoby od Pregomesh zawierają elementy i oryginalne wzory tradycyjnej biżuterii.Są to wyroby ze srebra i naturalnych kamieni,zwłaszcza z turkusów,agatów,pereł i granatów.Biżuterię można kupić przez oficjalną stronę internetową.

NUR GALLERY
Ul. Amirjan,1 hotel Armenia Mariott,wejście od ulicy Wazgan Sargsjan (ул. Амирян,1 гостиница Армения Мариотт, вход с улицы Вазган Саргсян)
Galeria biżuterii NUR należy do ormiańskiego projektanta Nura.W galerii można zobaczyć najbardziej ekskluzywne ozdoby w pojedynczych egzemplarzach.

Natalia Wójcik
Źródło araratour.com

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.