Azerbejdżan nieprzypadkowo nazywany jest „krajem ognia”:wydobywająca się na powierzchnię nafta,nocne światła Baku,budzące grozę języki płomieni,które opanowały dziesiątki metrów na powierzchni ziemi…to nie przesada. Na terytorium tego starego i tajemniczego wschodniego kraju jest góra Janardag,której nazwę tłumaczy się jako „płonąca góra”.

Janardag to jedna z najbardziej zadziwiających osobliwości przyrody półwyspu Apszerońskiego.Jest to ogarnięty płomieniem stok góry,palący się już przez kilka tysiącleci,którego nie może ugasić ani deszcz,ani piasek.Straszny i równocześnie zachwycający ognisty pejzaż można w rzeczywistości łatwo wytłumaczyć:na wierzchnich warstwach gleby wydziela się gaz ziemny,przy zetknięciu z tlenem zamieniający się w ogień.
Pomimo tego,że zjawisjko ma naukowe wyjaśnienie,z górą wiąże się mnóstwo legend,a mieszkańcy i pielgrzymi z całego świata do dziś uważają górę za świętą i przybywają oddać jej hołd lub medytować u jej płonącego podnóża.
Dawno temu na Janardag kierowali się wyznawcy z Persji,Indii i innych krajów Wschodu,dzisiaj przyjeżdżają tu uduchowieni turyści z aparatami,głównie z Niemiec,Japonii,Korei i oczywiście Rosji.Ale równie często pojawiają się spokojni buddyści czy zafascynowani zoroastrianizmem naukowcy.

Niedawno Janardag otrzymał status historycznego rezerwatu Azerbejdżanu,stok góry znajduje się pod opieką państwa.Najlepszy widok na Janardag jest wieczorem,gdy kolory dnia wyblakły,odkrywając pole dla wyobraźni,chcącej w blaskach ognia i cieniach zobaczyć tajemne znaki i symbole.
Jest jeszcze jedno ciekawe miejsce-położona na szczycie góry jeskinia o złowieszczej nazwie „Wilcze wrota”.Mówi się,że żyła tu kiedyś wataha wilków,a niektórzy przekonują,że rysunki naskalne w pieczarze to dowód na obecność ludzi pierwotnych.

Szczegóły
Adres:Półwysep Apszeroński,wioska Mehemmedi (25 km od Baku)
Ze stolicy Azerbejdżanu można tu łatwo trafić-ze stacji metra Kerogłu (kiedyś Meszadi Azizbekow), autobusem nr 217.

Tłum.:Natalia Wójcik
Źródło: https://tonkosti.ru/Янардаг

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.