Jak podaje portal Delfi, Litwa nie może współpracować z Białorusią z powodu budowy ostrowieckiej elektrowni jądrowej, gdyż musiałaby uznać legalność białoruskiej elektrowni i tym samym straciłaby możliwość domagania się jej zamknięcia- powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Każda zgoda na uczestnictwo i tworzenie wspólnych instytucji znaczyłoby legitymizację elektrowni w Ostrowcu. Oznaczałoby to, że „zwiążemy ręce” i nie będziemy mogli żądać od Białorusi, żeby zamknęła elektrownię-mówiła we wtorek dziennikarzom Grybauskaite.

Jak podkreśliła dotyczy to również propozycji ze strony Mińska odnośnie uzgodnienia wspólnego systemu monitorowania białoruskiej elektrowni.

Prezydent powiedziała , że „niemożliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa ostrowieckiej elektrowni”. „Zgodnie z decyzją Konwencji z Espoo problem nie leży w bezpieczeństwie elektrowni, ale w tym, że wybrany obiekt (odnośnie miejsca jego budowy) nie jest bezpieczny. Oznacza to, że elektrownia nie może w ogóle funkcjonować, i to powinno być politycznym celem Litwy”- oznajmiła.

Projekt dotyczący białoruskiej elektrowni realizowany z udziałem Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej Rosatom został uruchomiony w 2009 roku. w Ostrowcu, 50 km od Wilna. Litwa uważa, że budowa stacji jest niebezpieczna i twierdzi, że Mińsk nie jest skłonny przestrzegać międzynarodowych wymogów w dziedzinie energii jądrowej. Jak ogłosił litewski parlament, elektrownia w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wilno nie zgadza się, żeby energia elektryczna z ostrowieckiej elektrowni jądrowej płynęła przez Litwę do innych krajów.

Z kolei Białoruś uważa, że żądania Litwy dotyczą płaszczyzny politycznej. Mińsk wielokrotnie podkreślał, że bezpieczeństwo elektrowni zostanie zapewnione zgodnie z najwyższymi standardami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy ogłosiło początkiem maja, że wezwie Komisję Europejską do opracowania planu działania dla ostrowieckiej elektrowni. Rosyjskie MSZ poinformowało portal tut.by, że Białoruś wielokrotnie deklarowała i potwierdza zamiar kontynuowania współpracy z UE w tej dziedzinie, przeprowadza testy warunków skrajnych. Jednak „najmniejsza konstruktywna dyskusja na temat elektrowni jest postrzegana przez przywódców litewskich jako zdrada”.

Pod koniec roku 2019 planowanie jest uruchomienie białoruskiej elektrowni jądrowej.

Tłumaczyła: Monika Szymańska

Źródło: tut.by

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.