Zgodnie z Konstytucją Republiki Białoruś Flaga Państwowa, Godło Państwowe i Hymn Państwowy są symbolami suwerenności kraju.

 

Flaga Republiki Białoruś

Flaga Republiki Białoruś jest prostokątną tkaniną, składającą się z dwóch poziomo ułożonych kolorowych pasów: górnego – czerwonego koloru o szerokości w 2/3 i dolnego – zielonego koloru w 1/3 szerokości flagi. Około drzewka pionowo znajduje się białoruski narodowy ornament w kolorze czerwonym na białym polu, w 1/9 długości flagi.

 

Godło Państwowe Republiki Białoruś

Godłem Państwowym Republiki Białoruś jest zielony kontur Republiki Białoruś w złotych promieniach słońca nad kulą ziemską. Z góry kontura znajduje się pięcioramienna czerwona gwiazda. Herb otacza wieniec ze złotych kłosów z kwiatami koniczyny po prawej stronie, lnu – po lewej. Kłosy splecione czerwono-zieloną wstążką, na której od spodu wykonany jest złotem napis: "Respublika Belarus".

Na Białorusi ustałone święto – Dzień Flagi Państwowej Republiki Białoruś i Ggodła Państwowego Republiki Białoruś, który obchodzony jest co roku w 2. niedzielę maja.

 

Hymn Państwowy Republiki Białoruś

Państwowym Hymnem Republiki Białoruś jest dzieło na muzykę Nestora Sokołowskiego i słowa Michała Klimkowicza i Władimira Korizny.

Hymn Państwowy współczesnej Białorusi zachował podstawę muzyczną hymnu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Muzyka Nestora Sokołowskiego cieszyła się ogromną popularnością i szacunkiem ludzi różnych pokoleń, dlatego podczas tworzenia hymnu niepodległej Białorusi podjęto decyzję o jej utrzymanie. Następnie został ogłoszony konkurs na stworzenie tekstu hymnu.

Słowa hymnu Państwowego odzwierciedlają warunki rozwoju Republiki Białoruś jako suwerennego państwa, podkreślają patriotyzm i pracowitość obywateli, braterski związek między przedstawicielami wszystkich narodowości, zamieszkujących na terenie kraju.

Tłumaczenie: Irina Michiejewa

Źródło: http://www.belarus.by/ru/government/symbols-and-anthem-of-the-republic-of-belarus

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.