Mieszkańcy Białorusi swobodnie wyznają wiele religii. Najbardziej rozpowszechnioną religią w kraju jest chrześcijaństwo. Chrześcijanie Białorusi wyznają: prawosławie, katolicyzm, uniatyzm, protestantyzm. Wśród innych religii najbardziej popularne judaizm oraz islam.

W sumie na Białorusi istnieje 25 wyznań religijnych, całkowita liczba wspólnot religijnych na początek 2015 r. wyniosła ponad 3,4 tys. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Informacyjno-analityczne przy Administracji Prezydenta Republiki Białorusi, przynależność do religii deklaruje 94,5%, w tym:

  • prawosławie – 83%

  • katolicyzm – 10%

  • inne wyznania – 1,5%

  • brak przynależności do religii – 5,5%.

Mimo wysokiego poziomu przynależności wyznaniowej tylko 71,5% badanych wierzy w Boga, dalsze 3% wierzy w „siły nadprzyrodzone”; 18% badanych nie mogło określić swojego stosunku do wiary, a 7,5% to niewierzący.

Większość (60,5%) badanych obchodzi niektóre święta religijne (wśród prawosławnych 65%, katolików – 35%), 17% uczestniczy w niektórych obrzędach i przystępuje do sakramentów (wśród prawosławnych 15%, katolików – 36%), a 13% badanych podziela przekonania swojego wyznania, ale osobiście nie bierze udziałów w obrzędach i nie przystępuje do sakramentów (wśród prawosławnych 13%, katolików – 12%), regularnie bierze udział w nabożeństwach 4% (wśród prawosławnych 3%, katolików – 10%), 3% uczestniczy we wszystkich obrzędach i przystępuje do sakramentów 3% (wśród prawosławnych 3%, katolików – 6%).

Prawosławne wyznanie jest najbardziej powszechne w Białorusi. W kraju ponad tysiąc prawosławnych świątyń i klasztorów i co roku ich liczba wzrasta. Wiele z najbardziej znanych zabytków i atrakcji architektonicznych Białorusi odzwierciedlają tradycje prawosławia.

Na Białorusi wolność wyznania zagwarantowana przez Konstytucję kraju. Z każdym rokiem zwiększa się liczba ludzi wierzących, rośnie liczba świątyń. Stale rozwija się sieć szkół, w których przedstawiciele różnych wyznań mogą uzyskać edukację religijną. W ich skład wchodzi istniejący przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym Instytut Teologii Świętych Metodego i Cyryla. I choć Instytut działa pod patronatem Białoruskiego Exarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i jego rektorem jest honorowy Patriarszy Egzarcha Białorusi, metropolita Paweł, teologiczne wykształcenie tutaj otrzymują prawosławne, katolickie i uniackie studenci, wyznający prawosławie, katolicyzm i uniatyzm.

Tłumaczenie: Irina Michiejewa

Źródło: http://www.belarus.by/ru/about-belarus/religion

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.