„Nasza Niwa” dotarła do szczegółów dziwnej sytuacji, która wydarzyła się w Liceum numer 1 w Saligorsku. To właśnie tam w klasie 10A uczy się Herman Lebed – bardzo dobry uczeń oraz uczestnik olimpiad historycznych. Jego średnia nie tylko przekracza 8 (na Białorusi obowiązuje system oceniania od 1 do 10 – przyp. redaktora), ale wręcz zbliża się do 9. Herman uwielbia czytać poezję i tworzyć swoje własne wiersze.

Pewnego dnia opublikował ten wiersz na stronie VKontakte:

Biało-czerwono-biała flaga

Gdzie biel tam niezależność

Stoję pod znakiem tryumfu

I czuję przeznaczenie

Do walki, do sukcesu

W imię czystej wolności

Której obecnie nie mamy

Sami możemy wybierać

Zostawcie nas w spokoju

Moja biało-czerwono-biała flaga

Moim herbem Pogoń

 

Prawdopodobnie wiersze były na portalu do 25 marca. O tym co wydarzyło się później Nasza Niwa usłyszała od przyjaciół rodziny oraz matki chłopca:

Synowi groziły „problemy w przyszłości”. Usłyszał, że jeśli nie chce „problemów” to musi usunąć z sieci swoje wiersze. Usunął. Nie wygląda na specjalnie zmartwionego, ale dzisiaj miał problemy ze snem.” – opowiada matka Hermana.

Według kobiety jej syn miał w szkole rozmowę z nauczycielami, a dzień później otrzymała telefon z prośbą o przybycie do liceum ponieważ w wierszach ucznia dopatrzono się „myśli samobójczych”.

Sam Herman nie chce komentować zaistniałej sytuacji, ale jego zdaniem nauczyciele nie są tu głównymi sprawcami problemu, ponieważ otrzymują polecenia z „góry”.

Szkoła nie skomentowała jeszcze sytuacji. „Nie było żadnego nadużycia przepisów. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej.” – powiedziała Naszej Niwie Valentina Lenko, zastępca dyrektora ds. pracy edukacyjnej.

Niestety nie mogliśmy skontaktować się z wychowawczynią klasy Natalią Arlukevich, ponieważ aktualnie w Saligorsku trwają olimpiady przedmiotowe. Kobieta ta posiada 17 lat nauczycielskiego stażu, a przedmiot którego uczy to rosyjski.

Jej dewiza brzmi następująco:

Gołębica – to ja

Ja – w locie kreatywności

Kreatywność nie ogranicza się do szkoły.

To moje życie!”

Ministerstwo Edukacji skomentuje tę sytuację w najbliższej przyszłości.

 

Autor informacji: АЯ

Informacja pod redakcją Małgorzaty Kruszyny

Źródło: https://nn.by/?c=ar&i=227816&lang=ru

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.