Przywrócić do życia były tajny bunkier, zbudowany w czasach sowieckich na wypadek wojny nuklearnej blizko Szczuczyna chce lokalna firma turystyczna. Wkrótce nowi właściciele zorganuzują tu muzeum zimnej wojny, a za rok - gry wojskowo- sportowe "Zarnica" dla białoruskich, polskich i litewskich uczniów szkół.

Nowy prywatny muzeum będzie miał nazwę "Bunkier-74" — tak samo, jak były obiekt wojskowy. Zwiedzający będą mogli zejść do podziemnych pomieszczeń i tuneli, chronione pięciometrową warstwą betonu i zdolne wytrzymać wybuch jądrowy. Im pokażą pozostałości budowli inżynieryjnych i sprzętu wojskowego z lat 1970-80-tych. W muzeum pojawi się dalekopis — urządzenie, za pomocą którego wojskowi wymieniali się wiadomościami, rzadkie telefony polowe i inny sprzęt z czasów zimnej wojny. Udało się znaleźć kiedyś tajne wojskowe mapy 1956 i 1974 roku, a także specjalną maskę przeciwgazową, którą można używać zarówno na lądzie jak i pod wodą.

Tajny bunkier blizko Szczuczyna został zbudowany w 1977 roku, w nim mieścił się chroniony punkt dowodzenia (ЗКП). W przypadku alarmu lub wojny nuklearnej to właśnie tu miała się przenieść sztab znajdującej się w pobliżu dywizji lotniczej. Na dwóch piętrach znajduje się około 50 pomieszczeń. Główne miejsce - centrum sterowania, w którym wojskowi mogli analizować sytuację powietrzną i komunikować ze światem zewnętrznym. Od 1992 do 2002 r. bunkier był strzeżony przez wojsko. Były tajny bunkier i przylegający do niego teren o powierzchni ponad 8 hektarów przeszedł na własność firmy turystycznej na początku sierpnia 2017 r. Przede wszystkim, postanowili odnowić chroniony punkt dowodzenia (ЗКП) jako obiekt turystyczny, uporządkować okolicę i umieścić toaleta. Pierwszych turystów muzeum zimnej wojny jest w stanie przyjąć już za miesiąc. Zainteresowanie jest ze strony litwinów i polaków. Firma turystyczna prowadzi rozmowy z polskimi i litewskimi partnerami, którzy są zainteresowani w tym, żeby nie tylko przywozić turystów na wycieczki, ale i zorganizować tu międzynarodowe zawody sportowe.

Tłumaczenie: Irina Michiejewa

Źródło: http://news.21.by/culture/2017/09/06/1371205.html

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.