Do strefy bezwizowej w Grodnie zamierzają włączyć dworzec kolejowy i lotnisko. Przyjeżdżać bez wiz do Grodna i części obwodu Grodzieńskiego zagraniczni turyści będą mogli nie tylko na samochodach lub na rowerach, ale i na pociągach i samolotach.

Już w przyszłym roku dworzec kolejowy i lotnisko w pobliżu miejscowości Obuchowo mogą stać się częścią strefy ruchu bezwizowego. O tym powiedział gubernator obwodu Grodzieńskiego Włodzimierz Krawcow podczas wyścigu cyklu Bike4SDGs, który odbył się 26 sierpnia na kanale Augustowskim pod Grodno.

"W przyszłym roku planujemy poszerzyć strefę bezwizową i jeszcze bardziej zwiększyć przepływ turystyczny w Grodnie i okolicy. Turyści będą mogli przyjechać nie tylko przez samochodowe przejścia graniczne "Bruzgi" i "Priwałka" lub kanał Augustowski, ale także transportem kolejowym i lotniczym", — zaznaczył Włodzimierz Krawcow.

Według szefa administracji obwodu Grodzieńskiego, wszystkie warunki i możliwości do tego są. Na przykład, stale kursuje pociąg międzynarodowy "Grodno — Kraków" (przez Warszawę). Po rozszerzeniu strefy ruchu bezwizowego będzie można zwiększyć ilość takich pociągów. Oczekuje się, że dworzec kolejowy i lotnisko będą mogli przejmować bezwizowych turystów już w okresie następnego sezonu turystecznego, który rozpoczyna się w kwietniu.

Strefa bezwizowa "Park kanał Augustowski" działa od 26 października 2016 roku. Obejmuje ona teren Grodna i część obwodu Grodzieńskiego. Przyjechać tu zagraniczni turyści mogą tylko przez samochodowe przejścia graniczne "Priwałka-Rajgardas" i "Bruzgi-Kuźnica Białostocka", a także przez dwa sezonowych punkta kontrolnych "Leśna — Rudawka" na kanale Augustowskim oraz "Priwałka — Szwiandubre".

W ciągu 10 miesięcy b.r. bez wiz do Grodna i okolicy przyjechało ponad 35 tysięcy turystów.

Tłumaczenie: Irina Michiejewa

Źródło: https://www.015.by/news/1772600

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.