Chińskie Biuro Informacyjne Rady Państwa przedstawiło raport dotyczący amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Według rządowej agencji informacyjnej Xinhua, Chiny nie mają żadnych powodów do obaw.

Biuro Informacyjne Rady Państwa opublikowało niedawno raport na temat negocjacji gospodarczych i handlowych pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Przedstawiono w nim nie tylko podstawową sytuację chińsko-amerykańskich rozmów gospodarczych i handlowych, ale także stanowisko polityczne Chin. Podkreślono pewność chińskiego rządu oraz brak odczuwalnej presji.

Według raportu, w ostatnim czasie Stany Zjednoczone zwiększały tarcia pomiędzy krajami na tle handlowym oraz ekonomicznym. Wywierały także presję na chińskie przedsiębiorstwa, próbując w ten sposób stłumić rozwój Chin. W obliczu takich wyzwań, jedyną właściwą odpowiedzią była kontynuacja wcześniejszej polityki. Chińska działalność gospodarcza pozostała stabilna w trakcie pierwszych czterech miesięcy tego roku. Liczba nowych miejsc pracy na obszarach miejskich wyniosła 4,59 milionów, rezerwy walutowe pozostały na poziomie 3 bilionów dolarów, a liczba nowo zarejestrowanych firm osiągnęła 18 600. Chiny nie zawiodły wobec shanyuyulaimengfanlou (niespokojnego wiatru zapowiadającego burzę). Wykazały niezłomność, stawiając czoła niezliczonym udrękom (cytat z wiersza Yaoding qingshan bu fangsong, Zheng Banqiao), przez co zwiększył się poziom zaufania obywateli w zdolności rządu w kwestii radzenia sobie w międzynarodowych konfliktach.

Rozwój nigdy nie jest gładką drogą. Trudności związane z założeniem Chińskiej Republiki Ludowej w ciągu ostatnich 70 lat to historia walk, prowadzonych zgodnie z myślą „pokonaj trudności, stwórz wielką drogę – wyrusz ponownie, by walczyć z niebezpieczeństwami”. W obliczu licznych niebezpiecznych wyzwań, Chiny zareagowały spokojnie. Dzięki temu rozwijały się tak, jak i rozwijają się teraz. Poprzez wielki skok do stania się potęgą. Żadne wyzwanie nie może powstrzymać tempa postępu Chin.

W dzisiejszych Chinach wiara w przeszłość jest jeszcze silniejsza. Chiny są zarówno „światową fabryką”, jak i „rynkiem światowym”. Mają największą i najszybciej rozwijającą się klasę średnią na świecie, a potencjał wzrostu konsumpcji jest ogromny. Chiński łańcuch przemysłowy jest kompleksowy i zróżnicowany, cechuje się dużą elastycznością oraz odpornością. Tempo rozwoju i poprawy wydajności w przemyśle wytwórczym przyspiesza. Podstawą tego wszystkiego jest wielka siła oraz potencjał rozwoju Chin.

Polityka reform i otwarcia się na resztę świata przynosi stabilne korzyści. Zgodnie z wiadomościami podanymi 3 marca, Departament Technologii Przemysłowych i Informacyjnych zaplanował wydanie licencji komercyjnych związanych z siecią 5G. Ogłosił również chęć do „powitania zarówno krajowych, jak i zagranicznych firm” w zakresie „dzielenia się wynikami rozwoju sieci 5G”. Pokazuje to determinację oraz metodyczność działań rządu chińskiego, który kontynuuję politykę reform oraz otwarcia zgodnie z ustalonym rytmem. Od pewnego czasu Chiny wprowadziły również takie środki, jak obniżenie podatków i obniżenie taks, optymalizacja biznesowego środowiska oraz reformy strukturalne w celu udoskonalenia gospodarki; wprowadzono przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych, rozszerzono dostęp do rynku zagranicznego. Bez względu na to, jakim zmianom ulega sytuacja międzynarodowa, polityka reformy oraz otwarcia na świat jest uważana za źródło siły Chin.

Jak wskazano w raporcie: W obliczu różnych zagrożeń i wyzwań, Chiny wierzą w swoje zdolności, co do pokonania ewentualnych trudności, a także w możliwość przekształcenia tego kryzysu w nowy świat.

Autor artykułu: Chen Weiwei, Pan Jie

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: http://www.xinhuanet.com/2019-06/03/c_1124579007.htm

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.