Badania wykazują poprawę pozycji kobiet w chińskim społeczeństwie w stosunku do państw zachodnich.

Obecnie wiele stron internetowych przedstawia światowe rankingi równości płci. Wydaje się bardzo dziwne, że Chiny nie zajmują zbyt wysokiego miejsca. Warto jednak zwrócić uwagę, że żaden kraj nie ma stosunków z Chinami w zakresie równości płci; cudzoziemcy mogą nie zdawać sobie sprawy ze współczesnych realiów. Chińskie kobiety jeszcze nigdy nie miały tylu możliwości w każdej branży oraz sektorze (oprócz polityki). Niemal 30% listy najbogatszych ludzi w Chinach zajmują kobiety. Kiedy ta liczba zwiększy się jeszcze bardziej, Zachód może być bardzo zaskoczony.

Badania były oparte na najnowszym rankingu składającym się z bliska 1900 osób, opracowanym niedawno przez Hurun Raport. Według nich, ta proporcja wzrosła o ponad 26% w ciągu ostatnich pięciu lat – w przeszłości ilość kobiet wynosiła 20%. Lista Forbesa przedstawia, że jedynie 14,3% najbogatszych Amerykanów stanowią kobiety. Tym bardziej imponujący jest fakt, że 70% obecnych na chińskiej liście kobiet zaczynały zawdzięczają sukces jedynie sobie. Zaczynały od zera i osiągnęły sukces w wielu branżach, takich jak handel, rynek rozrywkowy oraz nieruchomości. Liczba chińskich kobiet-przedsiębiorców jest znacząco wyższa niż w innych częściach świata. Według danych Grant Thornton, co najmniej jedna kobieta znajduje się w zespołach kierowniczych w ponad 89% chińskich firm – dla porównania średnia globalna wynosi 74%. Pod względem odsetku kobiet na wysokich stanowiskach, przy współczynniku 32% Chiny wygrały z większością krajów zachodnich (w porównaniu z 23% i 21% w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych).

Inny raport opublikowany przez Silicon Valey Bank pokazuje, że podobna tendencja funkcjonuje również wśród firm start-upowych, które dopiero rozpoczynają działalność (79% wszystkich firm). Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone stanowiły odpowiednio 52% i 53%. Wiele chińskich start-upów (około 64%) wdrożyło projekty mające na celu podniesienie liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach. Te liczby potwierdzają założenie, że chińskie kobiety cieszą się coraz większym uznaniem. W przeciągu ostatniego pokolenia ich pozycja społeczna gwałtownie wzrosła. Istnieje możliwość, że przedstawione dane nie odzwierciedlają w pełni ich potencjału, jednak ze względu na wpływ kultury chińskiej, wiele kobiet wciąż wyznaje tradycyjne wartości. Nawet te bardzo dobrze wykształcone często stawiają rodzinę jako priorytet, odrzucając lepsze propozycje zawodowe.

Znaczenie równości płciowej zwiększa się we wszystkich aspektach życia Chińczyków. Egalitarystyczny sposób, w jaki chińscy mężczyźni traktują kobiety, może być zaskoczeniem dla obcokrajowców. Takie podejście staje się normą; jest to jeden z symboli postępu społecznego. Takie zachowanie w Chinach może wydawać się czymś nowym obywatelom krajów, na które wpływ ma kultura zachodnia. Można powiedzieć, że nieważne, czy ranking dotyczy państw z kultury anglosaskiej, czy azjatyckiej, takich jak Indie, Korea Południowa i Japonia, Chiny plasują się w czołówce pod względem traktowania kobiet. W obliczu wzrastającej liczby kobiet w Chinach oraz zmniejszającego się znaczenia tradycyjnych ról płciowych, chińskie kobiety jeszcze szybciej przejmą rolę liderek nie tylko w rodzinie, ale również w biznesie.

Jietong Dashu

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: http://www.sohu.com/a/311482627_100040066

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.