Według chińskich i niemieckich urzędników i biznesmenów zajmujących się agrobiznesem, cyfryzacja stała się istotną częścią niemal każdego segmentu nowoczesnego sektora rolnego. Cyfryzacja odgrywa kluczową rolę, dotyczącą zdolności produkcyjnych, ochrony środowiska i poszerzenia kanały sprzedaży.

Rolnictwo cyfrowe od 2016 roku pełni rolę głównego przedmiotu współpracy chińsko-niemieckiej, powiedział wiceminister rolnictwa i spraw wiejskich Qu Dongyu, podczas piątej chińsko-niemieckiej konferencji agrobiznesu, która odbyła się 14 czerwca w Pekinie.

Jako największy unijny partner handlowy Chin od wielu lat, Niemcy posiadają ponad 5000 przedsiębiorstw w Chinach. Zyski z tej wymiany handlowej w ubiegłym roku wyniosły prawie 200 miliardów dolarów.

Alibaba, chiński gigant handlu elektronicznego, poczynił ogromne postępy w digitalizacji kanałów sprzedaży produktów rolnych w Chinach. Jego długoterminowym celem strategicznym jest obsługa 2 miliardów konsumentów na całym świecie oraz pomoc dziesiątkom milionów firm w dochodowym działaniu, oznajmił Zhang Ziyou, jeden z ekspertów Departamentu Spraw Wiejskich Alibaba Group.

Alibaba planuje promować e-handel na obszarach wiejskich, usuwając zatory w zakresie informacji i logistyki. Trudności związane z kupowaniem i sprzedażą produktów w regionach wiejskich mają zostać rozwiązane, zadeklarował.

Obecnie Rural Taobao, platforma łączącą sprzedawców wiejskich i kupujących z miast bezpośrednio przy pomocy samorządów lokalnych, obsługuje ponad 60 milionów osób. Obejmuje 29 prowincji i ponad 1095 prefektur w całym kraju, z milionami sklepów internetowych funkcjonujących na poziomie prefektur i wsi. Spośród 7,8 mln przedsiębiorców w Chinach, 54% korzysta z handlu elektronicznego, aby rozpocząć działalność gospodarczą.

Zhang zauważył również, że livestreaming, rozwijająca się działalność w dobie cyfryzacji, pomógł dziesiątkom tysięcy rolników i przedsiębiorców, sprzedających produkty za pośrednictwem platformy internetowej - Alibaba.

Poza kanałami zajmujących się sprzedażą produktów, cyfryzacja została zastosowana w różnych aspektach sektora rolnego w Chinach i Niemczech, powiedziała Alexandra Brand, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie rolniczej Syngenta.

Cyfrowe rolnictwo i handel elektroniczny zapewniły rolnikom innowacyjność wykraczającą poza „tradycyjne” produkty, powiedziała Brand. Dodała również, że cyfryzacja rolnictwa jest jednym z powodów, dlaczego gospodarstwa rolne w Niemczech osiągnęły poziom zrównoważonego rozwoju.

Chiny używają ponad 30 000 dronów w sektorze rolnym. Według Brand, są początkiem przyszłego trendu, ponieważ koszty pracy na obszarach wiejskich rosną. Narzędzia cyfrowe, takie jak drony, są skuteczne w zwiększaniu produktywności gospodarstw.

Julia Harnal, wiceprezes ds. globalnego rozwoju i rozwiązań rolniczych w firmie chemicznej BASF SE, zwróciła również uwagę, że cyfryzacja może zostać wykorzystywana do redukcji dwutlenku węgla i ochrony środowiska, jako że rolnictwo jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla.

Chen Liubing

Tłum. Róża Korzeniewicz

Źródło: chinadaily.com

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.