Gospodarka Chin zaczyna zwalniać. Czy jest to jednak efekt wojny handlowej?

Według danych opublikowanych w tym tygodniu przez Narodowe Biuro Statystyki Chin, przedsiębiorstwa przemysłowe powyżej wyznaczonej wielkości (chiński termin statystyczny, określający przedsiębiorstwa przemysłowe, których roczny dochó jest równy bądz większy od 20 milionów yuanów), zanotowały największy spadek całkowitego zysku od trzech lat. Jest to dowód, że Chiny ulegają presji spowodowanej przez wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Analitycy uważają, że stagnacja reform gospodarczych jest główna przyczynową długoterminowego spowolnienia drugiej gospodarki świata.

Dane wskazują, że całkowity zysk przedsiębiorstw przemysłowych powyżej wyznaczonej wielkości w kwietniu wyniósł 515,39 miliardów juanów – spadek o 3,7% w stosunku do zeszłego roku. Jest to indeks, który spadł ponownie, pomimo wcześniejszego wzrostu na przestrzeni marca. Pierwszy spadek (o 1,8%) miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Derek Scissors, znany chiński ekonomista oraz pracownik American Enterprise Institute (AEI), konserwatywnego think tanku Waszyngtonu, twierdzi, że spowolnienie chińskiej gospodarki jest w niewielkim stopniu związane z wojną handlową pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Jako prawdziwe powody wskazuje starzenie się populacji oraz stagnację bądź nawet wycofanie związanych z rynkiem reform.

Kiedy ludzie rozmawiają o wpływie, jaki wywiera na chiński rynek wojna handlowa, nie mają pojęcia, że problem starzejącego się społeczeństwa jest o wiele bardziej szkodliwy dla gospodarki niż cokolwiek innego.”

W przeszłości mówił, że największym zadaniem dla Chin jest tworzenie nowych miejsc pracy. Ale aktualnie nie jest to już problemem.

15 lat temu liczba chińskiej sił roboczej nie przestawała rosnąć. Wtedy Chiny musiały polegać na eksporcie, by rozwiązać kwestie związane z zatrudnieniem. Dzisiaj jest inaczej. Liczba siły roboczej zmniejsza się, tworzenie nowych miejsc pracy nie jest już palącym problemem.”

Nicolas Lardy, ekspert ds. chińskiej ekonomii w Peterson Institute for International Economics, uważa, że Xi Jinping wraz z objęciem urzędu sekretarza generalnego Chińskiej Republiki Ludowej, wzmocnił pozycję przedsiębiorstw należących do państwa. Poprzez podkreślenie roli rynku zapoczątkował kierunek guojinmintui (państwowe sektory postępują, prywatne - wycofują). Na początku 2019 roku Lardy wydał nową książkę The National Counterattack: Is China's Economic Reform Ended?" (The State Strikes Back: The End of Economic Reform in China?).

Po ostatniej podróży do Chin doszedł do wniosku, że strategia guojinmintui jest jeszcze gorsza, niż wcześniej uważano. Powiedział: „Uważam, że nie doceniłem negatywnego wpływu polityki na sektor prywatny w ostatnich latach. Wiele prywatnych firm już nie istnieje, a niektóre z nich są połączone z przedsiębiorstwami państwowymi, ponieważ to właśnie przedsiębiorstwa państwowe mają większą szansę na otrzymanie kredytu.

Derek Scissors zgadza się, że stagnacja reformy przedsiębiorstw państwowych ograniczyła dalszy rozwój chińskiej gospodarki. Monopol przedsiębiorstw państwowych utrudnia innowacje i uczciwą konkurencję. Powiedział, że państwowe przedsiębiorstwa zmonopolizowały około 25 branż w Chinach, w tym bankowość, finanse, telekomunikację, przemysł ropy naftowej oraz stali.

Mimo to statystyki pokazują, że całkowity wzrost zysków państwowych przedsiębiorstw w Chinach w okresie styczeń-kwiecień ponownie uległ spowolnieniu. Według danych opublikowanych 2 maja przez chińskie Ministerstwo Finansów, od stycznia do kwietnia, całkowity zysk chińskich przedsiębiorstw państwowych wyniósł 1 124,47 miliardów juanów, co stanowi wzrost o 12,6% rok do roku.

Derek Scissors wierzy, że choć wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie miała wpływu na chińską gospodarkę, nasiliła ona problem zadłużenia gospodarczego Chin. „Mówiłem, że konflikt handlowy sprawi, że chińskie zadłużenie ulegnie przyspieszeniu; tak właśnie stało się w tym roku.

Problem zadłużenia jest kolejnym ukrytym problemem chińskiej gospodarki. Przed wybuchem wojny handlowej między USA a Chinami, rząd chiński podjął działania mające na celu rozwiązanie problemów związanych z zadłużeniem lokalnym i osiągnął pozytywne wyniki. Dawniej władze radziły sobie ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego, ograniczając udzielanie pożyczek i wprowadzając środki stymulujące dla dużych projektów infrastrukturalnych. Po eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny, rząd po cichu uruchomił kilka projektów infrastrukturalnych, które zostały zawieszone w celu zapewnienia wzrostu gospodarczego.

Sytuacja, w której wzrost gospodarki spowolnił do tego stopnia, przy jednoczesnym wysokim poziomie zadłużenia, jest bardzo nietypowa, jak twierdzi Derek Scissors.

Lin Feng

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: https://www.voachinese.com/a/chinese-economy-showdown-lack-of-reform-20190530/4939403.html

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.