Działający na rzecz wprowadzenia systemu demokratycznego Joshua Wong został aresztowany w związku z protestami w Hongkongu.

Według jego kolegi, Nathana Law, sekretarz generalny partii Demosisto został wepchnięty do nieoznakowanego pojazdu i eskortowany do komendy policji Wan Chai.

Policja powiedziała, że Wong został zatrzymany za rzekome podżeganie, organizowanie i udział w nieautoryzowanym zgromadzeniu, które miało miejsce na terenie komendy policji Wan Chai w dniu 21 czerwca.

Tego wieczoru tysiące obległy bazę Wan Chai, skandując: „uwolnij sprawiedliwych” i „wstyd, policyjni bandyci”. Budynek został obrzucony jajkami oraz pomazany graffiti. Był to wyraz wściekłości protestujących wobec postępowania policji podczas protestów przeciwko wprowadzeniu nowej ustawy o ekstradycji.

Law zapewnia, że ich prawnicy pracują nad tą sprawą.

Konkretne zarzuty wciąż nie zostały postawione, jednak areszt Wonga nastąpił jedynie kilka godzin po zatrzymaniu lidera niepodległościowego, Andy'ego Chana.

Issac Cheng, wiceprzewodniczący Demosisto, stwierdził, że rząd powinien odpowiedzieć na żądania protestujących oraz zaprzestać nawoływania do zaprzestania demonstrowania: „Wierzymy, że fala aresztowania wysoko postawionych aktywistów przed planowanym protestem 31 sierpnia są próbą zaprowadzenia białego terroru w Hongkongu.”

Po drugie, oskarżenia wobec członków Demosisto oraz innych aktywistów jest próbą stworzenia atmosfery, w której protestom przewodzą jakieś grupy oraz liderzy. Muszę podkreślić, że ruch protestujących jest postrzegany jako pozbawiony zarówno przywódcy, jak i stojących za nim organizacji. Nie można wyróżnić konkretnej osoby, która przewodziłaby demonstracjom.”

Man-kei Tam, dyrektor Amnesty International w Hongkongu, powiedział, że zatrzymanie są „absurdalne” i „stanowią oburzający atak na prawo do wolności wypowiedzi i pokojowego zgromadzania się”.

Jeżeli już doszło do zatrzymania, muszą zostać zwolnieni za kaucją tak szybko, jak to możliwe… W ubiegłym tygodniu widzieliśmy przerażające taktyki prosto z poradnika w Pekinie: organizatorzy protestów zostali zaatakowani przez bandytów, wybitni działacze aresztowani po porwaniu ich z domów i ulic, a protesty zablokowane”, powiedział.

Wezwał także władze do powstrzymania ataków wobec pokojowych zgromadzeń oraz wolności słowa.

Wong został zwolniony z więzienia 17 czerwca po odbyciu kary związanej przewodnictwem parasolowej rewolucji w 2014 roku.

Tom Grundy, Kris Cheng/Tłum. Róża Korzeniewicz

Źródło: hongkongfp.com

 

 

 

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.