W miniony wtorek czasu lokalnego Chińczycy powitali Nowy Rok, którego datę jak zwykle wyznaczył kalendarz księżycowy.

Ponieważ jest to najważniejsze święto prywatne, wielu spotkało się na rodzinnych kolacjach, by wspólnie z najbliższymi powitać ostatni ze znaków chińskiego zodiaku- Świnię.

Jak pisze brytyjski The Telegraph, czyszczenie odzieży, używanie nożyczek, czy mycie podłóg, to tylko niektóre z czynności, jakich należy unikać w wigilię Nowego Roku. Niestety, rodzicom trudno jest uniknąć płaczu swoich dzieci, a kobietom wychodzenia z domów.

Według tradycji, robienie jakiejkolwiek z powyższych czynności we wtorek 5 lutego tj. w wigilię Nowego Roku – przynosi pecha na cały nadchodzący rok.

Rok 2019 jest Rokiem Świni, która symbolizuje bogactwo.

W odróżnieniu od zachodnich obchodów noworocznych, chiński Nowy Rok jest świętowany przez 15 dni.

Ważną częścią uroczystości noworocznych są dekoracje, a czerwień jest najważniejszym kolorem święta.

Na wzór naszego Bożego Narodzenia, w dniu nadejścia Nowego Roku Chińczycy obdarowują się prezentami i czerwonymi kopertami z pieniędzmi, co jest ważnym elementem tradycji.

Czekając na Nowy Rok Chińczycy zwracają się ku rodzinie. Bez względu na to, gdzie są, wracają do domów, by świąteczny czas spędzić z najbliższymi.

Nowe ubranie w wigilię Nowego Roku i suto zastawiony stół na świąteczny wieczór mają zagwarantować w nadchodzącym roku szczęście. Wysyłanie noworocznych życzeń również jest częścią tradycji, donosi Economic Times.

Chiński Nowy Rok określa się również mianem „Święta Wiosny” lub „Księżycowym Nowym Rokiem”, bo nadchodzi prawie na przedwiośniu i oparty jest o chiński kalendarz księżycowy.

Każdy kolejny rok ma wśród 12 zwierząt chińskiego horoskopu swojego patrona, którego cechy charakterystyczne dominują u ludzi urodzonych pod jego znakiem.

Chiński Nowy Rok to dla Chińczyków na całym świecie najważniejsze publiczne i prywatne święto w roku.

Obchodzony jest od ponad 1000 lat, a tradycja z nim związana jest głęboko zakorzeniona w chińskiej kulturze. Dla wielu to także święto religijne, wypełnione modlitwami, wzajemnym obdarowywaniem się i uroczystościami religijnymi, pisze Economic Times.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Tanjug 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.