Co najmniej 12 osób zostało zabitych, a ponad 100 zostało rannych w silnym trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło południowo-zachodnią chińską prowincją Syczuan. Jak poinformowali urzędnicy trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skale Richtera nastąpiło w pobliżu Yibin w hrabstwie Changning, na południowy wschód od stolicy prowincji Chengdu. Po nim nastąpiło kilka potężnych wstrząsów wtórnych. - Ponad 4000 osób musiało zostać przeniesionych, ponieważ ich domy zostały zniszczone lub uszkodzone, podały państwowe media. Chińska telewizja centralna pokazała następstwa osunięcia się ziemi.

Kilka głównych dróg zostało uszkodzonych, w tym autostrada między miastem Yibin a okręgiem Xuyong. W Chengdu, około 300 km (186 mil) od hotelu, system wczesnego ostrzegania uruchomił syrenę, która zabrzmiała w całym mieście około minuty przed trzęsieniem ziemi. Trzęsienie było odczuwalne w Chengdu, a także w mieście Chongqing, na wschód od Yibin.

- Ponad 500 strażaków zostało rozmieszczonych na tym obszarze, a ekipy ratunkowe przygotowały 5000 namiotów, 10 000 składanych łóżek i innych materiałów, podały władze. Syczuan jest regularnie nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W 2008 r. ponad 87 000 osób zginęło w trzęsieniu o sile 7,9 w skali Richtera, 80 km (50 mil) na północny zachód od Chengdu . W 2017 r. na północ od prowincji nastąpiło trzęsienie o sile 7,0 w skali Richtera, które zabiło ponad 20 osób.

Izabela Szkatuła

Źródło: BBC.com

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.