Sąd w Chinach skazał na śmierć dziesięciu ludzi, spośród których większość była zamieszana w przestępstwa narkotykowe. Egzekucja została przeprowadzona na stadionie, gdzie zebrało się ponad tysiąc osób.

Dziesięc osób straciło życie zaraz po wygłoszeniu wyroku w sądzie w Lufengu (prowincja Guandong), mieście oddalonym o około 160 km od Hong Kongu - podają chińskie media.

Siedem z dziesięciu osób było osądzonych za przestępstwa narkotykowe, a pozostałe trzy za zabójstwo i rabunek.

Cztery dni przed terminem planowanej egzekucji władza, wykorzystując portale społecznościowe, zaprosiła okolicznych mieszkańców, aby ci uczestniczyli w wydarzeniu. Oskarżeni zostali dowiezieni na stadion na policyjnych ciężarówkach z włączonymi syrenami; każdy z nich był przytrzymywany przez czwórkę policjantów w ciemnych okularach.

Później oskarżonych postawiono na platformę, przypominającą scenę, gdzie jeszcze raz przeczytano im treść wyroku. Świadkami egzekucji byli, nie licząc okolicznych mieszkańców, uczniowie pobliskich szkół.

Według nieoficjalnych szacunków, w Chinach, w wyniku egzekucji, każdego roku umiera tyle osób, ile we wszystkich pozostałych krajach świata łącznie. Jednak, dokładne liczby nie są znane - pozostają tajemnicą państwową. Według doniesień fundacji Dui Hua - organizacji pozarządowej z siedzibą w USA, w zeszłym roku w Chinach wykonano 2.000 egzekucji. Skazywani na śmierć są nie tylko ludzie, którzy dopuścili się jakiejś formy przemocy - również osoby zaangażowane w np. przestępstwa narkotykowe albo machinacje ekonomiczne. Tamtejsze sądy odznaczają się tym, iż 99.9% oskarżonych okazuje się winnymi.

Mimo wszystko, jak do tej pory, jawne egzekucje były w Chinach rzadkością. Trend publicznego sądzenia i wymierzania sprawiedliwości stał się popularny w ostatnim czasie. Sytuacja przypomina czasy początkowych lat istnienia Chińskiej Republiki Ludowej, kiedy skazywano właścicieli ziemskich i kapitalistów.

W mieście Lufeng często mają miejsce masowe aresztowania związane z narkotykami. W 2014., w czasie jednej akcji, policja złapała 128 osób; funkcjonariusze przechwycili wówczas trzy tony kryształków amfetaminy. Generalnie, właśnie w mieście Lufeng oraz jego okolicach ma miejsce jedna trzecia całościowej produkcji metaamfetaminy w Chinach

Tłum. Rafał Lenartowski

Źródło: jutarnji.hr

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.