Chińczycy uwielbiają jeść, a Chiny szczycą się jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych kuchni świata. Podczas długiego rozwoju chińskiej kultury jedzenia powstało wiele praktyk, które mogą okazać się zupełnie inne od tych, do których jesteś przyzwyczajony.

Powszechnym pozdrowieniem w Chinach jest „Już jadłeś?” (吃了吗? chile ma?)

 

Historia chińskiej kultury jedzenia

Chiny to kraj o długiej historii rytuałów i etykiety, a jedzenie to bardzo ważna cecha chińskiej kultury, więc naturalnie etykiety kulinarne rozwinęły się w dużym stopniu. Etykieta gastronomiczna ma swoje początki w dynastii Zhou (1045-256 pne). Przez tysiące lat ewolucji rozwinął się cały zbiór ogólnie przyjętych rytuałów i praktyk kulinarnych. Jednakże zwyczaje mogą różnić się w zależności od prowincji.

 

Bogactwo kultury jedzenia w Chinach

Nauka tradycyjnej medycyny chińskiej jest wykorzystywana w całych Chinach do tworzenia zdrowych i dobrze zbilansowanych posiłków (patrz - kuchnia lecznicza). Jedzenie stało się sztuką łączącą smak i wygląd. I czy to na ulicy w stoiskach z przekąskami, w restauracji, czy w czyimś domu, jedzenie stało się wspólną płaszczyzną, na której ludzie spotykają się w celach towarzyskich oraz rozrywkowych, w przeciwieństwie do kultury picia w wielu krajach zachodnich.

 

Jedzenie i picie w Chinach jest inne

Jedzenie i picie w Chinach może być poszerzającym umysł i przyjemnym doświadczeniem kulturalnym. Jednak po drodze może być wiele niespodzianek. Chcielibyśmy przygotować cię na – a może nawet ostrzec - różnice między jedzeniem oraz piciem w Chinach i na Zachodzie. Wiele rzeczy może smakować obco, ale chyba nikt nie poszukuje w Chinach polskiego schabowego z ziemniakami, prawda?

 

Otoczenie

Głośne rozmowy i śmiech to typowa atmosfera w chińskiej restauracji. Chińczycy lubią głośną i optymistyczną atmosferę podczas spotkań, i posiłki nie są wyjątkiem. Ludzie uważają za zasadę, że jeśli dania w restauracji są dobre i smaczne, restauracja będzie głośna i zajęta. Tłumy w restauracji wskazują na smakowitość potraw.

Jeśli chcesz spokojnego miejsca na posiłek, niektóre restauracje oferują prywatne pokoje z jednym lub kilkoma stołami.

 

Etykieta restauracyjna

Jako gość podczas posiłku, należy odpowiednio się ubrać i ustalić, czy przynieść małe prezenty lub dobre wino, w zależności od stopnia relacji z gospodarzem. Ważne jest, aby być punktualnym. Po przybyciu przedstaw się lub pozwól gospodarzowi przedstawić cię innym, a następnie zajmij wskazane miejsce.

Jednakże pamiętaj – najlepszą częścią podróży jest poznawanie kultury samemu!

Aleksandra Piasecka

źródło: https://www.chinahighlights.com

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.