Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Hongkongu, aby uczcić 30. rocznicę tłumienia protestów na placu Tiananmen w Pekinie. Hongkong i Makau to jedyne miejsca na chińskim terytorium, gdzie ludzie mogą upamiętnić aktywistów zabitych w 1989 roku.

Chiny nigdy nie podały oficjalnej liczby osób, które zginęły, ale szacunki mówią o setkach osób.

Organizatorzy mówią, że 180 000 osób przyłączyło się do czuwania w miejskim parku Victoria, ale policja określiła liczbę uczestników poniżej 40 000. Tłum, wielu ubranych na czarno, w większości milczało, trzymając w żałobie świece. Niektórzy płakali. Klaskano, gdy Liane Lee - która wzięła udział w protestach w 1989 roku - krzyczała: „Nie chcemy zapomnieć. Odmawiamy kłamstw”.

W Chinach kontynentalnych władze zakazały nawet skromnych odniesień do represji z 1989 roku, które miały miejsce po tygodniach masowych protestów. Setki pracowników ochrony i policji monitorowały we wtorek plac w Pekinie.

Protestujący demokraci okupowali plac Tiananmen w kwietniu 1989 r. i rozpoczęli największe polityczne demonstracje w historii komunistycznych Chin. Trwały sześć tygodni. W nocy 3 czerwca wprowadzono czołgi, a żołnierze otworzyli ogień, zabijając i raniąc wielu nieuzbrojonych ludzi na placu Tiananmen i wokół niego. Następnie władze twierdziły, że nikt nie został zastrzelony.

 

Aleksandra Piasecka

źródło: https://www.bbc.com/

 

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.