Cywilizacja chińska według tradycji sięga ok. 2850r. p.n.e. Już w starożytności znany był jedwab, ceramika czy papier. Chińczycy mieli niesamowite osiągnięcia w medycynie, matematyce czy drukarstwie, stworzyli także proch strzelniczy i kompas. Aż 38 chińskich zabytków znalazło się na liście UNESCO

 

Mauzoleum pierwszego cesarza Qin Shi Haungdi

Potężne mauzoleum, w którym został pochowany Shi Huang (ok. 260-210 roku p.n.e.), założyciel dynastii Qin i pierwszy przywódca, który zjednoczył Chiny jest zaskakującą tajemnicą, która budzi w badaczach różne teorie powstania obiektu. Grobowiec słynie z zadziwiającej terakotowej armii, złożonej z ośmiu tysięcy figur wojowników otaczających pierwszego cesarza. Każda figura ma inne rysy, wyraz twarzy, fryzurę. Według legendy, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu dojść do władzy w zaświatach. Mauzoleum zostało odkryte przypadkowo, gdy wykopywano studnie w 1974 roku.

Położenie: środkowa część Chin; prowincja Shaanxi w dolinie rzeki Wei He.

 

Pałace cesarskie dynastii Ming i Qing

Zakazane Miasto przez ponad pięć wieków było siedzibą najwyższych władz. Liczne budynki, posiadające około 10 tys. komnat oraz ogrody krajobrazowe stanowią charakterystyczny element Pekinu. Budowę rozpoczęto na początku 1400 roku za panowania dynastii Ming. Kompleks pałaców został zniszczony w XVII wieku w wyniku wojny domowej i najazdu Mandzurów, budynki odbudowano za panowania nowej dynastii Qing, która panowała od 1644 roku. Ostatnim cesarzem zamieszkującym pałace był Puyi do 1924 roku, obecnie pałace są siedzibą muzeum.

Położenie: północno-zachodnia część Chin; na północnych krańcu Niziny Chińskiej w Pekinie

 

 

Wielki Mur Chiński

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów kultury chińskiej. Budowę rozpoczęto w VI wieku p.n.e. pierwotnie pełnił funkcję obronne przez najazdami wrogów. Na przestrzeni lat mur zmienił się niejednokrotnie. Projekt połączeń odcinków warownych po raz pierwszy miał miejsce za panowania cesarza Quina Shina Huanga w około 220 roku p.n.e., a kolejni władcy kontynuowali dzieło cesarza. Niestety, obiekt w większej części jest w złym stanie, a tylko kilkanaście fragmentów jest udostępniony turystom.

Położenie: północno-wschodnia część Chin

 

 

Zespół zabytkowy pałacu Potala

Potężny obiekt usytuowany na Czerwonym Wzgórzu, na wysokości 3700 m n.p.m., w centrum doliny Lhasy, to najwyżej położony zespół pałacowy na świecie. Zespół zabytkowy stanowi symbol tybetańskiego buddyzmu i jego roli w tradycyjnej administracji Tybetu. Znajdujący się niedaleko klasztor Dżok’ang, który jest centrum duchowym buddyzmu tybetańskiego, a także letni pałac dalajlamy Norbulinkg, zbudowany w XVIII wieku, też zostały wpisane w listę UNESCO.

Położenie: Południowa część Tybetu na Wyżynie Tybetańskiej; centrum miasta.

Autor: Olga Szumilas
Źródło: „Cuda kultury” UNESCO wydawnictwo Imagine

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.