Zakazane Miasto, strażnik historii dynastii Ming i Qing, jeden z najznakomitszych pomników kultury na świecie, już wkrótce będzie zdigitalizowane. Wszystko po to, by przy pomocy nowoczesnych technologii mogła zostać zachowana dla przyszłych pokoleń wspaniała przeszłość Chin.

Cesarski pałac zajmuje powierzchnię 720.000 m2, w samym sercu Pekinu, a w muzeum zgromadzonych jest 1,9 mln historycznych i kulturalnych eksponatów.

W 1987 roku niezwykłe budowle zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Wiele wysiłku włożono, by zachować w dobrym stanie kompleks budynków, który rocznie odwiedzają ogromne rzesze turystów”, mówi dyrektor muzeum Zakazanego Miasta Wang Xudong.

Historia cywilizacji

Proces digitalizacji muzeum rozpoczął się już w 2000 roku, wszystko po to, by miejsce będące świadkiem wielowiekowej historii Chin zachować w postaci zapisu i wykorzystywać w przyszłości m.in. do celów edukacyjnych.

Budynki znajdujące się wewnątrz Zakazanego Miasta, będące przykładem starej chińskiej architektury, już zostały wykonane w technice 3D. W ten sam sposób postąpi się z pozostałymi eksponatami muzeum, świadczącymi o wielowiekowej historii chińskiej cywilizacji.

"Dzięki temu, materialne dziedzictwo chińskiej kultury będzie dostępne również dla tych, którzy fizycznie nie mogą przybyć do muzeum”, mówi Wang.

Cyfrowa galeria, dodaje, już przyciąga wielu młodych ludzi, którzy w ten sposób uczą się swojej historii i łatwiej im zrozumieć świat, w którym żyją.

Muzeum rozwija także mobilne aplikacje, w wersji chińskiej i angielskiej, które do tej pory ściągnęło już 6 mln użytkowników.

 

Coraz więcej turystów

"Obecnie budujemy również nowoczesną infrastrukturę, ponieważ w najbliższej przyszłości chcemy korzystać z technologii 5G ", powiedział Wang mając nadzieję, że przy pomocy technologii interaktywnej jeszcze więcej ludzi zobaczy cuda Pałacu Cesarskiego.

Kolejnym powodem digitalizcji są turyści. Z uwagi na stale rosnącą ilość zwiedzających, trzeba myśleć o ochronie wyjątkowego dobra kultury, jakim jest Zakazane Miasto.

"Wprowadzając digitalizację chcemy zminimalizować szkody mimowolnie wyrządzone naszemu materialnemu dziedzictwu kultury”.

Wang uważa, że w czasach, w jakich żyjemy digitalizacja jest najważniejszym zadaniem Chin, i że historia, by nie popaść w zapomnienie, musi zaistnieć w formacie cyfrowym.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Agencija

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.