Szanghaju od dawna wyznacza trendy dla całych Chin.

Szanghajska moda mogła zmieniać się na przestrzeni wieków, ale do dzisiaj zachowała swoją filozofię bycia delikatną, wyrafinowaną oraz ekskluzywną.

Przed 1843, kultura Szanghaju była kształtowana przede wszystkim przez kulturę południowych obszarów rzeki Jangcy, głównie przez regiony znane współcześnie jako prowincje Jiangsu oraz Zhejiang – uprzednio będące starożytnymi królestwami Wu and Yue.

Moda „w szanghajskim stylu” stopniowo zaczęła się rozwijać w połowie XX wieku, w wyniku wpływu kultury zachodniej. Przykładowo, tradycyjne chińskie stroje, takie jak mandarin jacket, zostały zastąpione garniturami i akcesoriami w stylu zachodnim. Doszło do tego, gdy miasto, po podpisaniu traktatu z Nankinu pomiędzy Wielką Brytanią i dynastią Qing, stało się jednym z pięciu portów zmuszonych do handlu międzynarodowego.

W 1912 roku w wyniku ustanowienia Republiki Chińskiej integracja kultur zachodnich i wschodnich stała się znacznie łatwiejsza. Klasyczny wygląd mężczyzn tamtego okresu obejmował garnitur, kapelusza, laskę i okulary ze złotymi ramkami. Wygląd kobiet składał się z prostych, golfowych swetrów oraz długich spódnic lub spódnio-spodni.

W latach dwudziestych i czterdziestych Szanghaj stał się zamożnym, kosmopolitycznym miastem. Zmieniło się także nastawienie do mody. Konsumenci stali się bardziej wymagający, a ogromny wybór odzieży sprawił, że mogli dostosowywać ubrania do swojego wieku oraz kształtów. Reprezentacyjną odzieżą z tej epoki były płaszcze, kurtki i cheongsamy. Ludzie nie nosili już tradycyjnych mundurów Mao (w owym czasie nazywany mundurem Jat-sena).

Po ustanowieniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku moda w Szanghaju uległa kolejnej zmianie: ludzie zaczęli kierować się oszczędnością. Niedawno zapomniany stroje, takie jak haftowane koszule i mundury Mao, powróciły. Ten trend w modzie trwał aż do wprowadzenia polityki „reformy i otwarcia kraju na świat” w 1978 roku. Zachodnie ubrania na nowo zyskał popularność. Dzwony, dżinsy, krótkie spódniczki i odzież sportowa – choć wciąż postrzegane jako dziwny trend z Zachodu - stały się popularne w Szanghaju, zwłaszcza wśród młodzieży.

Szanghajska moda zawsze była na bieżąco z resztą świata. W 1995 roku w mieście odbył się pierwszy Shanghai International Fashion Culture Festival. Zaprezentowano wiele wystaw, przeprowadzono konkursy i fora. Festiwal wciąż jest organizowany.

Obecnie władze Szanghaju koncentrują się na tworzeniu działu usługowego „four brands”, związanego z dziedzinami produkcji, zakupów oraz kultury. Sektor mody został uznany za kluczowego gracza w tym projekcie, przeznaczono wiele nowych środków w celu pobudzenia kreatywności i wsparcia projektantów.

„Nowa moda w stylu szanghajskim nie ogranicza się do mody w Szanghaju - obejmuje również obszary otaczające, które przyjęły wartości mody w Szanghaju, takie jak inkluzywność, otwartość, komercjalizację i innowacyjność” - powiedział Liu Xiaogang, profesor ze Donghua University, szkoły sztuki i designu.

Cao Chen

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/10/WS5cfdfa7ea310176577230531.html

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.