Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się Chiny na drodze do stania się pierwszą gospodarką świata, są odpady. Wszyscy od dawna produkują więcej śmieci, niż można zutylizować w tradycyjny sposób i dlatego od paru tygodni Państwo Środka nie przyjmuje już odpadów plastikowych z krajów zachodnich.

Żeby pozbyć się śmieci, niektórzy Chińczycy zaczęli hodować karaluchy. W okolicach liczącego 7 mln mieszkańców Jinan, około miliarda karaluchów każdego dnia zjada 50 ton odpadków – co odpowiada wadze siedmiu dorosłych słoni !

Liu Jusheng stojący na czele przedsiębiorstwa, do którego należą te karaluchy, planuje do 2019 roku otworzyć w mieście kolejną farmę karaczanów.

- Karaluchy to biotechnologiczna metoda utylizacji odpadów żywnościowych, powiedział w wywiadzie dla Reutersa dodając, że owady mogą być również karmą dla świń.

 

6 mld karaluchów

W prowincji Secuan znajduje się dużo większa farma karaczanów- "Gooddoctor". Hoduje się tam 6 mld tych owadów- to prawie tyle, ile ludzi żyje na świecie.

- Stężony roztwór z karaczanów może być stosowany w chirurgii na przykład w leczeniu ran i owrzodzeń, wyjaśnia Ven Dijanguo, jeden z zarządzających przedsięwzięciem. Karaluchy powinny też znaleźć zastosowanie w leczeniu raka żołądka.

Chociaż inne kraje nie wierzą w lecznicze właściwości karaluchów, nie zdziwi fakt, jeśli najnowsza praktyka chińska stanie się kiedyś inspiracją do napisania scenariusza do jakiegoś filmu grozy. Kierownictwo „Gooddoctor” twierdzi, że zastosowało wszelkie możliwe środki ostrożności, ale gdyby jakimś cudem karaluchom udało się uciec, bardzo szybko staną się plagą, bo rozmnażają się błyskawicznie i łatwo dostosowują do różnych, nawet mało sprzyjających warunków.

 

Tłum. Emila Liberda

Źródło : M.A./blick.ch 

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.