Już wkrótce roboty będą mogły same przeprowadzać zabiegi dentystyczne. W zeszłą sobotę w Chinach dentysta-robot umieścił 2 implanty stomatologiczne pewnej kobiecie. Jak donosi South China Morning Post to prawdopodobnie pierwszy całkowicie zautomatyzowany zabieg umieszczenia implantu stomatologicznego. Dentyści nadzorowali całe przedsięwzięcie, ale nie brali w nim czynnego udziału. Przeprowadzony w mieście Xi’an zabieg został po raz pierwszy wspomniany przez państwowe pismo Science and Technology Daily.

Jak informuje gazeta, robot stosował się do wcześniej zaprogramowanych komend podczas wprowadzania implantów. Eksperci twierdzą, że implanty zostały dopasowane do marginesu błędu 0,2-03 mm, czyli były dopasowane do standardów wykorzystywanych w tego typu zabiegach.

Eksperci ds. stomatologii uważają, że roboty są w stanie bezpiecznie przeprowadzić operacje dentystyczne z większą dokładnością i zręcznością w tak wąskiej przestrzeni jaką jest jama ustna, podaje Science and Technology Daily.

Stomatologia coraz bardziej ceni sobie pomoc oferowaną przez roboty. Wykorzystanie robotów jest coraz bardziej popularne w ortodoncji i leczeniu kanałowym. Wykorzystuje się je także podczas praktyk studenckich. W marcu Yomi, system robotów zaprojektowanych do pomocy dentystom w zabiegach implantacyjnych, został oficjalnie uznany przez amerykańską Administrację ds. Żywienia i Leków.

Autor: Kevin Lui

Tłumaczenie: Agata Szymańska

Źródłó: Time

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
14 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.