Chiński genetyk Bing Su, który usprawnił funkcje kognitywne małp poprzez implantację do ich mózgów ludzkich genów, broni swojego eksperymentu, który ewidentnie podzielił świat nauki.

Badanie przeprowadzone przez kilka uniwersytetów, na czele z Instytutem Zoologii Kunming na południowym zachodzie Chin, powinno rzucić więcej światła na proces ewolucji, podczas której doszło do rozwoju ludzkiej inteligencji. Wielkość mózgu i umiejętności kognitywne to najdramatyczniejsze zmiany, jakie wtedy nastąpiły. Niestety, mechanizmy stojące za nimi ciągle jeszcze nie są znane, pisze National Review Science dodając, że tego rodzaju doświadczenie zostało przeprowadzone po raz pierwszy.

Zdaniem Bing Su, Komisja ds. etyki Uniwersytetu Kunming przeanalizowała jego pracę i stwierdziła, że doświadczenie zostało przeprowadzone zgodnie z najlepszą chińską i międzynarodową praktyką naukową, spełniając standardy wymagane przez międzynarodowe społeczności walczące o prawa zwierząt.

Dla CCN Su powiedział, że w dłuższym przedziale czasowym takie badanie może zapewnić cenne informacje potrzebne do etiologii i leczenia schorzeń ludzkiego mózgu (np. autyzmu) wywołane jego nieprawidłowym rozwojem.

Naukowcy od dawna zajmujący się etyczną stroną genetycznych eksperymentów z udziałem małp i innych naczelnych twierdzą, że praca jest "wysoce ryzykowna”.

Su przyznał, że kopie ludzkiego genu MCPH1, ważnego markera ewolucji mózgu, z powodzeniem wszczepił 11 rezusom. Analizując zachowanie i psychologię zwierząt upewnił się, że rozwinęły się w sposób podobny do ludzkiego. Mają lepszą pamięć krótkotrwałą i szybciej reagują w porównaniu z grupą kontrolną. Ich mózgi, tak jak ludzkie, potrzebowały więcej czasu, by się rozwinąć.

To już drugi w ostatnim półroczu kontrowersyjny przypadek chińskich badań genetycznych. W listopadzie ubiegłego roku He Jiankui przyznał się do pierwszych na świecie genetycznie zmodyfikowanych dzieci, z powodu których został surowo osądzony przez społeczność międzynarodową.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : M. Miksic/CNN 

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.