Komputer Tianhe-3 będzie mógł wykonać kwintylion operacji na sekundę i komunikować się na wysokim poziomie inteligencji.

Chińscy naukowcy opracowują super potężny komputer, który będzie w stanie wykonywać kwintylion (bilion bilionów) operacji na sekundę. Chińscy naukowcy uważają, że będzie to najpotężniejsza "maszyna" na świecie.

Komputer nazywa się Tianhe-3, a jego nadejście ogłosił dziennikarzom w kuluarach 19. Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin Man Xiangfei, jeden z szefów Narodowego Centrum Informatycznego.

Będzie to, jak powiedział Man Xiangfei, komputer dziesięć razy szybszy od najszybszego na świecie, który będzie się komunikował na wysokim poziomie inteligencji, ale będzie mógł być używany również w tradycyjnych branżach takich, jak przemysł metalowy oraz do projektowania modeli biznesowych tworząc np. projekty dla całych, małych "inteligentnych" miast.

 

Rocznie 600.000 nowych absolwentów

"Będzie wspierał rozwój zdrowszych, silniejszych, cyfrowych Chin", powiedział Xiangfei.

Tianhe-1, wyjaśnił, to pierwszy chiński kwadrylionowy komputer obsługujący ponad 1.600 instytutów naukowo-badawczych, w ponad 20 chińskich prowincjach.

"Do 2035 roku Chiny zamierzają stać się najpotężniejszym technologicznym mocarstwem na świecie", dodał, podkreślając, że każdego roku chińskie uczelnie opuszcza ponad 600.000 nowych absolwentów, wyszkolonych w dziedzinie wysokich technologii.

Powiedział również, że Chiny będą nadal inwestować w naukę oraz technologię i oświadczył, że jest bardzo zadowolony, iż jego kraj staje się technologicznym i innowacyjnym mocarstwem.

Tłum. Emila Liberda

Źródło: Agencija 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.