Długość chińskich sieci metra pobija wszystkie rekordy, ale nieustannie przynosi straty.

W przeciągu ostatnich kilku dziesięcioleci chiński system metra drastycznie się rozwinął. Według 21st Century Business Herald , od czasu otwarcia pierwszej linii metra w Pekinie w 1969 r. zbudowano blisko 4600 kilometrów.

Obecnie 33 chińskie miasta posiadają co najmniej jedną linię metra. 21 tychże miast weszło w erę tranzytu kolejowego dopiero na przełomie ostatnich 10 lat, podała gazeta.

Szanghaj znajduje się na czele listy, z siecią metra wynoszącą od 6 czerwca tego roku 669 kilometrów, następne są Pekin oraz Guangzhou, z kolejno 617 i 473 kilometrowymi systemami.

285 kilometrów Shenzhen sprawia, że miasto plasuje się na czwartym miejscu, jednak ta liczba plasuje się daleko za pierwszą najlepszą trójką. Zestawienie danych pozwala dostrzec, że zarówno Wuhanowi, jak i Chengdu oraz Chongqing, nie brakuje wiele, by prześcignąć Shenzhen.

W sumie 13 z 33 miast posiada linie przekraczające 100 kilometrów.

Zgodnie z realizowanym planem rozbudowy, Pekin, Szanghaj i Guangzhou zbudują sieć metro o długości ponad 1000 kilometrów, a Shenzhen, Wuhan i Chengdu osiągną około 800 kilometrów.

Operowanie sieciami linii metra nie jest jednak zbyt zadowalającą pod względem finansowym. Chociaż ponad 600 miliardów juanów (86,69 miliardów dolarów) zostało zainwestowanych w ten sektor, w ubiegłym roku w ponad 30 miastach, tylko inwestycje zwróciły się jedynie w kilku z nich.

Dane z 28 miast pokazały, że stosunek dochodów i wydatków wyniósł 78% w 2018 r. - po wzroście o 8 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego. Tylko cztery miasta - Hangzhou, Qingdao, Shenzhen i Pekin - osiągnęły w ubiegłym roku równowagę finansową, a pozostałe 24 miasta poniosły straty.

W międzyczasie dane z kwietnia pokazały, że 6 z 29 miast, w tym Kunming, Ningbo, Xiamen i Guiyang, odnotowały mniej niż 7000 wizyt na kilometr każdego dnia. Jest to wynik figurujący poniżej dolnej granicy 7000 odwiedzin wymaganej przez Krajową Komisję Rozwoju i Reform, najważniejszą organizacją związaną planowaniem gospodarki kraju.

Tan Xinyu

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/10/WS5cfdf673a310176577230519.html

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.