5 lutego 2019r. w Chinach będzie hucznie obchodzone najważniejsze święto-Nowy Rok złotej Świni z żywiołu Ziemi.Właściwie to wszystko,co o tym wydarzeniu wie niewtajemniczona osoba. My opowiemy o najbardziej niezwykłych i pięknych tradycjach w chińskiej kulturze.

Nowy Rok w Chinach uchodzi za główne święto w roku,obchodzony jest z rozmachem już od kilku wieków,a dokładniej od dwóch.Niegdyś świetowanie trwało ponad miesiąc,ponieważ zimą nie trzeba pracować na roli.Dziś,gdy tryb życia się zmienił,wolne dni stanowią półtora tygodnia.Ale wesoła atmosfera nie znika.

 

Najstarszy,najważniejszy

Z powodu wielkiej popularności „międzynarodowego” Nowego Roku,obchodzonego z 31 grudnia na 1 stycznia,Chińczycy postanowili przenieść swój Nowy Rok ,świętowanie którego przypada na drugą połowę niezbyt chłodnej tu zimy,w święto wiosny.Było to ponad 100 lat temu.

Oprócz tego,Chiński Nowy Rok ma jeszcze jedną wyróżniającą cechę-brak stałego terminu.Data waha się między 21 stycznia a 21 lutego i jest zależna od kalendarza księżycowego.W Chinach Nowy Rok zaczyna się podczas drugiej pełni po przesileniu zimowym.Trudno to oszacować,ale Chińczycy w ciągu 2000 lat nauczyli się tego.Przykładowo,rok złotej Świni rozpocznie się 5 lutego.

 

Nie śpij,bo zamarzniesz

Nietypowe zwyczaje dotyczące świętowania Nowego Roku sa obecne w każdym kraju:w Katalonii sadza się przy stole drewno,w Austrii goni się potwora,a w Chinach w noc poprzedzającą święto nie można spać.Wg wierzeń,podczas ostatniej doby przed Nowym Rokiem wszystkie nieszczęścia i kłopoty wychodzą na łowy,żeby napaść na nieświadomych zagrożenia Chińczyków.Tak więc,jeśli chcecie przeżyć rok bez problemów-nie idźcie spać.Zwłaszcza jeśli mieszkacie w Chinach.

Oprócz tego,Chińczycy odradzają kupno butów i ścinanie włosów-z tego samego powodu.Wierzą,że osobę,która złamała te zasady,czekają w nadchodzącym roku same nieszczęścia.

 

Nie ma fajerwerków?Hałasuj!

Tradycje mają swoje wymagania:święto musi być huczne.Obecnie nie ma z tym problemów,bo przecież Chińczycy to mistrzowie w produkowaniu fajerwerków,które wystarczająco hałasują (czasem aż za bardzo).Nawiasem mówiąc,jakiś czas temu w dniu świętowania miedzynarodowego Nowego Roku (nie mniej popularnego wśród współczesnych Chińczyków),przez fajerwerki ucierpiał miejscowy zabytek-wieża,licząca ponad 600 lat.Przypuszczenia,że zapaliła się od petard,do dziś nie zostały potwierdzone,ale jeżeli brać pod uwagę,że pożar wybuchł podczas świętowania,to okoliczności mówią same za siebie…

Co ciekawe:podczas narodzin „hucznej” tradycji,fajerwerki nie istniały,a hałas był niezbędny.Pomysłowi Chińczycy się nie poddawali-ostatecznie,hałasować można też przy użyciu zwykłych przedmiotów.Oprócz tego,w Chinach spala się w piecach bambusowe patyki-płonąc,wydają specyficzne trzaski,odstraszające złe siły.Dziś zamiast patyków są petardy i zimne ognie.

 

Mityczny Nian

Ze świętowaniem Chińskiego Nowego Roku zwiazany jest pewien mit o magicznym stworzeniu,którego mieszkańcy nazywali Nian.Potwór był szczególnie zły i głodny w pierwszy dzień roku i nie pogardził,wg legend,nie tylko bydłem,ale też godpodarzami.Nian lubił pożerać zwłaszcza małe dzieci,które w poprzednim roku niegrzecznie się zachowywały.Aby uspokoić potwora,mieszkańcy wsi zostawiają na progu domów i świątyń jedzenie i napoje-tylko w ten sposób można uniknąć pożarcia.

 

Chowamy miotły

Kolejny nietypowy zwyczaj związany z obchodami Nowego Roku to chowanie przedmiotów do sprzątania.Na dzień przed uroczystością dom należy starannie wysprzątać,a przed nocą wszystkie miotły i szczotki trzeba schować,aby nie było ich widać.Rytuał nawiązuje do legendy mówiącej,że w przeddzień Nowego Roku bogowie przynoszą szczęście na przyszły rok.Ta dobra energia trafia do domu w postaci pyłu,dlatego,żeby tego nie strącić,nie należy sprzątać jeszcze jakiś czas po Nowym Roku.Co więcej,aby uniknąć pecha w zbliżającym się roku,świątecznej nocy nie powinno się spędzać we własnej sypialni;nawet staruszkowie opuszczają swoje pokoje,aby przyłączyć się do świętującej rodziny.

 

Dwie mandarynki

Oprócz tradycyjnych słodyczy i prezentów,odwiedzając kogoś w Nowy Rok w Chinach przynosi się dwie mandarynki.A wychodząc,należy wziąć ze sobą inne dwie mandarynki,które dostaje się od uczestników przyjęcia.Wyjaśnienie jest proste:jak się okazuje,po chińsku słowa „dwie mandarynki” brzmią tak samo,jak „złoto”,zatem podarunek w postaci smacznych owoców to symbol bogactwa i powodzenia w nadchodzącym roku.

 

Jeśli życzenia nie zostaną wykrzyczane,to się nie spełnią

Język chiński to jeden z najtrudniejszych na świecie.Nie tylko z powodu wielkiej ilości znaków,których zapamiętanie jest ponad siły Europejczyka,ale też przez nietypową wymowę.Czy zwróciliście kiedyś uwagę,że Chińczycy głośno mówią?Czasami takie zachowanie wydaje się niegrzeczne i irytujące.W rzeczywistości jednak niektóre słowa chińskie trzeba wykrzykiwać,bo jeśli zostaną wypowedziane cicho to istnieje ryzyko,że nikt ich nie zrozumie.Tak jest z życzeniami na Chiński Nowy Rok:trzeba je wykrzyczeć,im głośniej,tym większe szanse,że spełnią się w najbliższym czasie.

 

Drzewo Światła zamiast choinki

Czerwony kolor w Chinach to jeden z ulubionych.Uważa się,że przynosi szczęście,a że w Chinach nie ma tradycyjnej choinki,to czerwonymi lampionami ozdabia się zwykłe drzewo,które nazywają Drzewem Światła.

 

Smok-główny bohater

Jedno z największych wydarzeń,które co roku ma miejsce we wszystkich chińskich miastach to taniec Smoka.Po raz pierwszy pojawił się już w XIIw.;dla Chińczyków ma on wielkie znaczenie,ponieważ od dawna uważa się,że określone gesty chronią przed smutkiem i nieszczęściem w Nowym Roku.Figury smoka robi się z papieru i drutu-mogą mieć do 10m długości.Części ciała smoka wykonuje się oddzielnie,każda ma zamocowany uchwyt,którym poruszają artyści.

 

Autor:Sasza Barinowa

Tłum.:Natalia Wójcik

Źródło: http://www.marieclaire.ru/stil-zjizny/chto-takoe-kitayskiy-novyiy-god-v-kitae/

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.