Chiny zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby parków geologicznych (jest ich już aż 39) po tym, jak dwa parki geologiczne we wschodnich Chinach zostały zatwierdzone do uczestnictwa w globalnej sieci krajowych geoparków.

Dwa parki geologiczne - Jiuhuashan National Geopark w prowincji Anhui i Geopark Yimengshan w prowincji Shandong zostały niedawno zatwierdzone, aby stać się częścią sieci parków na 206. posiedzeniu Zarządu UNESCO.

Narodowy park geologiczny Jiuhuashan obejmuje obszar 139,7 km2, z trzema miejscami światowej klasy relikwii geologicznych, podczas gdy geopark Yimengshan rozciąga się na powierzchni 184,76 km2, szczycąc się skałami sprzed 2,8 miliarda lat oraz najwcześniejszym Kimberlitem (rzadka ultramaficzna skała alkaliczna ) w Chinach.

Jako inicjator tworzenia narodowych parków geologicznych, Chiny odnotowały w ostatnich latach gwałtowny wzrost liczby parków geologicznych, odznaczając się najszybszym wzrostem liczby geoparków na świecie.

Od 2000 r. Chińczycy rozpoczęli kampanię mającą na celu utworzenie i ochronę parków geologicznych na poziomie krajowym, wraz z szeregiem różnorodnych działań, w tym działań edukacyjnych mających na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat geologii.

Branża usługowa związana z parkami geologicznymi kwitnie, w związku z czym podjęto kroki w celu złagodzenia ubóstwa w okolicach geoparków. Na przykład wioska Chixi w południowo-wschodniej prowincji Fujian w Chinach stworzyła ponad 190 000 miejsc pracy w samym 2017 r. dzięki Geoparkowi Taimushan, który również pomógł osiągnąć większy dochód (ponad 448 milionów yuanów, czyli 254 milionów złotych) dla mieszkańców wsi.

Aleksandra Piasecka

Źródło: http://en.people.cn

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.