Pędzący z prędkością 600 km/h chiński Maglev to przełomowy moment w historii Chin!

Jak donosi dzennikarz Chinanews, Hu Yaojie, próbny przejazd prototypu pociągu typu maglev odbył się 23 maja, w Qingdao. To wydarzenie jest nie tylko gigantycznym przełomem chińskiej technologii kolei magnetycznej, ale również ekonomicznym i technicznym krokiem naprzód dla trójwymiarowej sieci transportu pasażerskiego.

W ramach Zaawansowanego tranzytu kolejowego, kluczowego projektu krajowego planu badań i rozwoju, wdrożono test systemu kolei magnetycznej. Celem projektu jest zaimplementowanie technologii maglev, udoskonalenie designu, produkcji oraz usunięcie potencjalnych błędów. Rozwinięcie prędkości 600 km/h ma posłużyć jako dowód na zaawansowanie chińskiej inżynierii.

Projekt został wprowadzony w życie w czerwcu 2016 roku, przez firmy CCR Group oraz spółkę produkującą koleje CRRC Qingdao Sifang. Pracowały nad nim liczne uniwersytety, instytuty badawcze oraz ponad trzydzieści różnych przedsiębiorstw. Ich działania określono mianem połączonej floty – na wzór nazwy trzonu Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.

Według Ding Sansan, pełniącego funkcję zastępcy głównego inżyniera spółki CRRC Qingdao Sifang, po niecałych trzech latach badań, zespół projektowy z sukcesem opracował technologię kolei magnetycznej, w tym podsystemy dotyczące pojazdów, trakcji oraz komunikacji. Jest to kamień milowy w procesie rozwoju transportu.

Test pojazdu był również, jak określił Ding SanSan, ostateczną weryfikacją dokonań zespołu badawczego. Na podstawie jego wyniku będzie możliwa optymalizacja procesu przejazdu, co stanowi podstawę do dalszego rozwoju prac. Dzisiejszy rezultat został oceniony pozytywnie: prototyp poruszał się dzięki lewitacji magnetycznej, a także nie doszło do uszkodzenia.

Wykorzystywanie lewitacji magnetycznej w nowych metodach transportu pomaga osiągnąć wysokie prędkości, jednocześnie nie zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu pasażerów. Kolejnymi cechami przemawiającymi na jej korzyść są niskie koszty utrzymania, rozległe możliwości pojemnościowe, punktualność, niski poziom wibracji oraz niepowodowanie hałasu. Prędkość kolei magnetycznej wynosi maksymalnie 350 km/h – na tę chwilę jedyną szybszą opcją wydają się być samoloty lecące z prędkością od 800 do 900 km/h. Kolej magnetyczna maglev może wypełnić lukę pomiędzy tymi dwoma środkami transportu.

Nie jest niczym zaskakującym, że spółka CRRC Qingdao Sifang obecnie zajmuje się tworzeniem eksperymentalnego i testowego centrum kolei typu Maglev. Zakończenie budowy przewidywane jest na drugą połowę bieżącego roku. W tym samym czasie, rozwijana jest konstrukcja pięciu prototypów. Według projektu, kolejne prototypy pojawią się na linii produkcyjnej w 2020 roku. W 2021 zostanie przeprowadzony wszechstronny test, dzięki któremu dojdzie do zintegrowania systemu transportu; ukaże on możliwości chińskiej inżynierii.

Zhang Yixin

Tłumaczenie: Róża Korzeniewicz

Źródło: https://www.chinanews.com/gn/2019/05-23/8845246.shtml

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.