27 lutego Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym ogłosiła przyjęcie porozumienia w sprawie liberalizacji systemu wizowego dla Gruzji.

Dimitris Avramopoulos, Komisarz ds. Migracji, Spraw Wewnętrznych i Obywatelskich Komisji Europejskiej nie krył swojej radości z powodu podjętej decyzji:"Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego ostatecznego zatwierdzenia przez Radę wniosku Komisji o przyznaniu liberalizacji systemu wizowego dla Gruzji. ​​Dziś jest historyczny dzień dla Gruzji i jej obywateli, którzy będą mogli cieszyć bezwizowego podróżowania do strefy Schengen w ramach pobytu do 90 dni.

W zglobalizowanym świecie, w którym podróże i komunikacja są coraz bardziej ułatwione, musimy czerpać korzyści z takiego zbliżenia. Ta liberalizacja wizowa będzie istotnym elementem w ułatwieniu bezpośrednich kontaktów i we wzmocnieniu więzi gospodarczych, społecznych i kulturowych między obywatelami Gruzji i UE.

Dziś jest to ważny krok w stosunkach UE-Gruzja. Liczę, że wkrótce będziemy mogli powitać Gruzinów podróżujących bez wiz do strefy Schengen”.

Reżim bezwizowy wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym poprawki do rozporządzenia 539/2001. Następnie obywatele Gruzji posiadający paszporty biometryczne nie będą potrzebowali wizy przy przekraczaniu granic z 26 państwami UE na pobyt do 90 dni. Porozumienie nie obowiązuje jednak bezwizowych wjazdów do Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także czterech państw strefy Schengen będących poza Unią.

Wkrótce Gruzja zostanie pierwszym krajem ze strefy państw postsowieckich, któremu zostanie zniesiony obowiązek wizowy do krajów Unii Europejskiej.

Dominik Cezary Wojciechowski

Źródło: http://europa.eu

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.