Ciasto

Ciasto do chinkali przygotowujemy na bazie mąki, kurzego jajka, wody i odrobiny soli. Ciasto energicznie mieszamy i stopniowo dodajemy do niego wody aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Ilia Łazerson radzi, by nie kierować się w tym wypadku cyframi tylko porównać ciasto do swojego płatka usznego. Powinno być ono odrobinę delikatniejsze. Następnie wysypujemy na stół mąkę, kładziemy na niej nasze ciasto i kończymy je rozrabiać rękami do momentu, w którym uzyskamy właściwą konsystencję czyli porównywalną z konsystencją płatka usznego. Najlepiej ugniatać ciasto z całej siły, zwijać i znów ugniatać. Gotowe ciasto zawijamy w folię i odkładamy na bok, aby dojrzało i zmiękło.

 

Farsz

Mięso wołowe i wieprzowe kroimy na drobne kawałki, następnie obieramy i kroimy cebulę do farszu. Mięso lepiej jest zmielić w maszynce do mięsa, natomiast cebulę pokroić w kostkę. Dzięki temu farsz będzie bardziej soczysty. Cebulę doprawiamy solą, a następnie rozmasowujemy w dłoniach, aby wydobyć sok. Mięso możemy grubo zmielić lub poszatkować ręcznie. Gotowe mięso mieszamy z cebulą i doprawiamy świeżą i suszoną kolendrą. Smak kolendry może nie wzbudzać zaufania na surowo, jednak z mięsem tworzy ona niepowtarzalny duet. Chinkali powinno być potrawą przede wszystkim soczystą, dlatego jesteśmy zmuszeni dodać do farszu odrobinę wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

 

Formowanie pierożków

Odłożone wcześniej ciasto w czasie poświęconym na przygotowanie farszu powinno było dojrzeć. Rozwijamy je z folii spożywczej, formujemy wałek i tniemy na równe kawałki. Następnie na przyprószonej mąką stolnicy wałkujemy placki o kształcie koła ze środka na zewnątrz, tak aby pośrodku pozostawić najgrubszą warstwę ciasta. Na środek kładziemy solidną porcję farszu i delikatnie zawijamy go w ciasto formując pierożka w kształcie woreczka. Aby ciasto nie przyklejało się do dłoni w trakcie lepienia, możemy zanurzyć palce w mące.

 

Gotowanie

Aby chinkali nie przykleiło się do dna garnka, chwytamy pierożka za ogonek i zanurzamy go we wrzącej osolonej wodzie na trzy czwarte głębokości, a następnie zataczamy kręgi wzdłuż krawędzi garnka. Po kilku chwilach możemy puścić ogonek i pozwolić pierożkowi opaść na dno. Delikatnie obgotowane ciasto jest mniej lepkie i nie powinno przywierać pod ciężarem farszu. Pierożki gotujemy trzynaście minut. Chinkali jemy palcami, trzymając pierożka za ogonek tak, aby razem z farszem skosztować także pływającego w środku bulionu. Jedzenie chinkali bezpośrednio po ugotowaniu jest niebezpieczne ze względu na bardzo wysoką temperaturę zwłaszcza bulionu. Według portalu kitchenmag.ru chinkali podaje się przyprószone czarnym pieprzem, bez noża i widelca.

 

Uwagi od tłumacza

W komentarzach pod filmem Łazersona internauci zwrócili uwagę na dwie nieścisłości w przepisie. Według nich do tradycyjnego gruzińskiego ciasta na chinkali nie dodaje się jajka, a jedynie: mąkę, sól i wodę. W farszu Łazersona zdaniem internautów zabrakło kuminu. Według innych przepisów farsz do chinkali przyrządza się z wołowiny i baraniny. Należy także dodać do niego słoninę i obowiązkowo doprawić kolendrą oraz kuminem. W niektórych przepisach sugeruje się obcięcie ogonka, który jest niesmaczny i służy jedynie jako rękojeść.

Karolina Mleczkowska

Źródło: kitchenmag.ru

Państwo: 
Dział: 
Video: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.