Taniec-to właśnie w nim najbardziej przejawia się dusza narodu.Wszyscy wiedzą o bogatej tradycji Gruzinów i ich miłości do tańca,słynnego na całym świecie.Jego piękno nikogo nie pozostawia obojętnym.

Dokładna data pojawienia się gruzińskiego tańca narodowego nie jest znana do dziś.Istnieją hipotezy,że wzmianki o folklorze tanecznym pochodzą jeszcze sprzed naszej ery.Wg świadectwa greckiego historyka Ksenofonta (IV w p.n.e.),wśród plemion gruzińskich rozpowszechnione były melodie taneczne.Gruzini nawet do boju szli z pieśniami i tańcami.Tańce gruzińskie są złożone i różnorodne.Dzielą się na solowe,tańce w parach i grupowe.Kobiety poruszają się z wdziękiem,małymi kroczkami,wyprostowane.W przypadku mężczyzn najważniejsze są szybkie ruchy i wysokie podskoki.Każdy taniec jest unikalny i ilustruje różne wydarzenia:wesele,wojna,życie górali i życie w mieście.Ukazuje miłość,odwagę,rywalizację i piękno.
Taniec przedstawia życie regionu Gruzji,z którego pochodzi.Dlatego tańce górali bardzo się różnią od tańca mieszkańców równin.W każdym wykorzystuje się charakterystyczne kostiumy,łączące historię i sztukę.

Najsłynniejsze to:aczaruli,kartuli,mtiluri,kintouri,samaia.
Aczaruli-taniec adżarski.Barwne kostiumy,charakterystyczne figury i proste ruchy sprawiają,że jest interesujący.Aczaruli to taniec zalotny,jego podstawa to flirt i zuchwałość tancerzy.
Kartuli-taniec weselny,wyrażający surowość obyczajów gruzińskiego narodu.Skromność,dobre maniery,gracja to jego główne cechy.Podczas wykonania partnerzy tańczą w pewnej odległości,nie dotykając się.
Mtiluri-taniec górali,uosabiający odwagę narodu gruzińskiego.Jej sens to rywalizacja o względy kobiet i terytorium.
Kintouri-miejski taniec,ukazujący życie mieszkańców starego Tbilisi.Nazwa tańca pochodzi od słowa „kinto”-tak nazywano drobnych ulicznych handlarzy.Taniec charakteryzuje się azjatyckimi rytmami,nietypowymi układami i radosnymi gestami.
Samaia-wychwalanie carycy Tamary.Taniec wykonują 3 dziewczyny.Miękkie,pełne gracji ruchy tworzą atmosferę piękna,sławy i mocy.

Są też inne tańce gruzińskie:swanuri,raczuli,chewsuruli.Trudno je zliczyć.Najważniejsze,by choć raz zobaczyć,z jaką lekkością tancerze poruszają się w rytm porywającej muzyki.
W Gruzji istnieje wiele grup tanecznych.Gruziński balet narodowy im. Suchiszwili i Rumiszwili został założony w 1945r.To dzięki nim odrodził się taneczny folklor po wojnie.Już w 1948r. grupa wyjechała na występy do Europy.Suchiszwili został pierwszym zespołem tańca narodowego,który wystąpił w mediolańskiej La Scali.W 1967r. kurtynę podnoszono 14 razy-w ten sposób pobito rekord słynnego tenora Enrico Caruso (11 razy).W gazetach pisano:”Artyści baletu gruzińskiego to czysta doskonałość.To nie taniec,tylko lot.Burza na scenie! Ich taniec rzuca wyzwanie prawom grawitacji.Połączenie męskiej brawury i kobiecej gracji.Feeria tancerzy,wzlatujących w powietrze z niezwykłą szybkością i wojenną walecznością”.
Zespołem światowej sławy zarządza już trzecie pokolenie dynastii Suchiszwili-Rumiszwili.Od 2007r. dyrektorem artystycznym grupy jest Iliko Suchiszwili junior,a dyrektorem-Niro Suchiszwili.

Tłum.:Natalia Wójcik
Źródło: https://tkemalitour.com/ru/russkiy-gruzinskie-natsionalnyie-tantsyi/

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.