Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego upoważnili prokuratora trybunału do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, do których miało dojść podczas konfliktu w Osetii Południowej w 2008 roku, w który zaangażowane były Rosja i Gruzja.

MTK przekonuje, że posiada wystarczające dowody, by sądzić, że zbrodnie przeciwko ludzkości zostały tam popełnione. Ponad 6 tys. rzekomych ofiar zgłosiło się do sądu w grudniu 2015 roku. W październiku prokurator Fatou Bensouda ogłosiła, że posiada dowody sugerujące, iż obie strony konfliktu dopuszczały się zabójstw przedstawicieli sił pokojowych, co traktowane jest jako zbrodnia wojenna. Istnieją także sugestie, że siły Osetii Południowej zabiły etnicznych cywilów gruzińskich.

Dochodzenie dotyczy wydarzeń, do których doszło między 1 lipca a 10 października 2008 roku. Będzie to pierwsze śledztwo Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczące konfliktu poza Afryką.

Wojna w Osetii Południowej

Konflikt zbrojny między siłami wojskowymi Gruzji a wojskami separatystycznej Osetii Południowej, Abchazji i Rosji, który wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku i trwał przez kilka dni. Doszło do niego szesnaście lat po zakończeniu poprzedniej wojny, w wyniku której Osetia Południowa de facto uniezależniła się od Gruzji.

26 sierpnia 2008 roku Rosja uznała niepodległość Osetii Płd., a także drugiej separatystycznej republiki na terytorium Gruzji - Abchazji.

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.