Ministrowie spraw zagranicznych pięciu narodów Azji Środkowej i dyplomata USA spotkali się 22 sierpnia w Astanie, aby omówić bezpieczeństwo regionalne i współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi.

Pierwsza sesja spotkania, które formuje się pod nazwą C5+1, odnosiła się do możliwości poprawy bezpieczeństwa ekonomicznego i partnerstwa. Podsekretarz stanu USA ds. Politycznych David Hale moderował sesję.

Druga część koncentrowała się na promowaniu pokoju w Afganistanie i była prowadzona przez ministra spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziza Kamiłowa. Trzecia sesja dotyczyła bezpieczeństwa w Azji Środkowej i była moderowana przez ministra spraw zagranicznych Tadżykistanu Sizodjiddina Mukhriddina.

Kazachski minister spraw zagranicznych Beibut Atamkulow powiedział podczas spotkania, że Kazachstan pozostaje zaangażowany we wspólne podejmowanie wyzwań, przed którymi stoi Azja Środkowa.

- Zapewnienie zrównoważonego rozwoju, stabilności i dobrobytu tej przestrzeni (Azji Środkowej) jest naszym wspólnym, ale i osiągalnym celem. Właśnie dlatego Kazachstan zawsze dążył do ustanowienia skutecznej współpracy regionalnej w kontekście globalizacji oraz wyzwań i zagrożeń, przed którymi stoimy - powiedział Atamkulov, o czym informuje KazInform.

Kazachski minister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na znaczenie udziału Stanów Zjednoczonych w spotkaniach i pochwalił strategię Stanów Zjednoczonych dotyczącą współpracy z Azją Środkową.

- Bezpieczeństwo regionalne jest nie do pomyślenia bez skutecznej, każdostronnej dyplomacji i partnerstwa międzynarodowego, dlatego format C5+1 jest ważnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój gospodarczy naszego regionu. Amerykańska strategia współpracy z Azją Środkową, mająca na celu wspieranie więzi wewnątrzregionalnych, korytarzy transportowych, wdrażanie projektów infrastrukturalnych i zapewnianie bezpieczeństwa regionalnego, jest dziś w pełni zgodna z interesami krajów regionu - powiedział Atamkulov.

Grupa potwierdziła również swoje poparcie dla bieżących spotkań C5+1, i za amerykańskim Departamentem Stanu, Stany Zjednoczone scharakteryzowały te spotkania jako cenne forum, w którym można stawić czoła wspólnym wyzwaniom i wzmocnić suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Azji Środkowej. Grupa dokonała również przeglądu planów na następne spotkanie ministerialne C5+1 i zaproponowała działania dla grup roboczych ds. bezpieczeństwa, wydajności ekonomicznej i środowiska. 

Aleksandra Gadocha

Źródło: astanatimes.com

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.