Unia Europejska finansuje projekt o wartości 7,1 mln € dla przejśćcia Kazachstanu do modelu „zielonej” gospodarki. Zostało to ogłoszone przez szefa wydziału operacyjnego delegatury UE w Kazachstanie Jeana-Louisa Lavroffa przy okrągłym stole w Astanie, donosi korespondenta „Kazinform”.

„Wraz z UNECE Uniia Europejska w tej chwili aktywnie pomaga krajom Partnerstwa Wschodniego - Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina - do przyjęcia Protokołu SEA i wejścia do klubu rozwiniętych krajów, które biorą pod uwagę poważne problemy ekologiczne dotyczące ich mieszkańców, sąsiedzi i czynników ekonomicznych. W ten sam sposób Unia Europejska finansuje projekt o wartości 7,1 mln euro, który ma na celu przejście Kazachstanu do modelu „zielonej” gospodarki. To ambitny plan, który został ogłoszony w 2013 roku. UNDP i UNECE są partnerami projektu, którego realizacja planowana jest do 2015-2018 lat”- powiedział Jean-Louis Lavroff.

Według niego, projekt przewiduje przyjęcie i wdrożenie Protokołu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko odnośnie Konwencji o locenie oddziaływania na środowisko. Kazachstan ratyfikował konwencję w 2000 roku.

Protokół w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji z Espoo przyjęty został w 2003 roku, wszedł w życie w 2010 roku. Głównym celem prognozy oddziaływania na środowisko jest użycie mechanizmu oceny możliwych oddziaływań na ekologię już na etapie planowania państwowego, z uwzględnieniem opinii publicznej. Obecnie władze środowiskowe są zaangażowane w koordynację niemal wszystkich w systemie państwowego planowania dokumentów. Jednakże, w przypadku zastosowania procedur strategicznej oceny ekologicznej, odpowiedzialny za projektowanie przyszłych planów i programów są deweloperzy, a nie władze chroniące środowisko.

Dla przypomnienia, w 2013 roku Dekret Prezydenta zatwierdziła koncepcję przejścia do „zielonej” gospodarki. Koncepcja, między innymi, stawia następujące cele: w udziale energii odnawialnej i alternatywnej energii powinna osiągnąć 3 procent do 2020 roku. Planowane jest zwiększenie udziału energii gazu w produkcji energii elektrycznej do 2020 roku do 20 procent. Po utylizacja odpadów planowane jest zwiększenie udziału odpadów do 40 procent do 2030 roku. Dla przypomnienia, termin „strategiczna ocena oddziaływania na środowisko” jest oficjalnym tłumaczenie anglojęzycznego pojęcia Strategic Environтеntаl Аssеssтеnt (SЕА), wskazują na stosowanie zasad EIA z decyzjami wyższego poziomu strukturalnego niż decyzja stworzenia konkretnych poszczególnych obiektów.

Tłumaczył: Artur Mikłaszewicz

Źródło: http://www.inform.kz/ru/es-finansiruet-proekt-stoimost-yu-7-1-mln-dlya-perehoda-kazahstana-k-zelenoy-ekonomike_a3014596

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.