Podczas spotkania został zaprezentowany projekt jednolitego standardu kazachskiego alfabetu zapisanego za pomocą alfabetu łacińskiego. Przygotowano go z uwzględnieniem propozycji otrzymanych w trakcie debaty publicznej. Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że reforma państwowego języka jest jednym z ważniejszych elementów programu modernizacji świadomości społecznej.

„Ostatnio w społeczeństwie aktywnie dyskutuje się nad nowym alfabetem kazachskiego języka. Wiele ludzi brało w tym udział. Pomysł przejścia na alfabet łaciński zrodził się jeszcze w momencie uzyskania przez nas niepodległości. Przejście pisma kazachskiego na łacinę zawsze pozostawało pod moją osobistą kontrolą” – powiedział Nursułtan Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu podkreślił historyczne znaczenie tego procesu i wskazał na konieczność podjęcia spójnej decyzji w tej sprawie. „ Żaden kraj na świecie nie omawiał swojego nowego alfabetu z całym narodem tak jak my. Powinniśmy znać zdanie każdego. Więcej niż 300 odezw trafiło do administracji prezydenta w związku z przejściem na łacinkę. Pokrzepiające jest to, że także młodzież wspierała ten proces” – stwierdził prezydent Kazachstanu.

Nursułtan Nazarbajew zwrócił także uwagę na aktywne uczestnictwo w przedyskutowaniu projektu przewodniczących stowarzyszeń społecznych, środowisk naukowych i ogółu społeczeństwa. Podczas spotkania rezultaty wykonanej pracy zrelacjonował E.Kazhybek - kierownik Instytutu Językoznawstwa imienia A. Bajtursynowa i E. Tleszow - dyrektor republikańskiego, koordynacyjno-metodycznego centrum rozwoju języków imienia Sz. Szajachmetowa. Po wysłuchaniu raportu i głosów uczestników spotkania, Prezydent Kazachstanu skupił się na poszczególnych kwestiach, wymagających szczegółowego omówienia. „ Generalnie popieram główny kierunek trwającej pracy. W trakcie realizacji projektu wzięte pod uwagę zostało doświadczenie innych narodów. To bardzo ważne. Należy kontynuować informacyjno-edukacyjną akcję dotyczącą przejścia kazachskiego alfabetu na łaciński zapis” – oświadczyła głowa państwa kazachskiego.

Nazarbajew wyraźnie podkreślił, że reforma ta nie powinna szkodzić rozwijaniu się innych języków i naruszać praw obywateli. „Przejście kazachskiego języka na łacinkę w żaden sposób nie wpływa na prawa rosyjskojęzycznej ludności, języka rosyjskiego i innych języków. Zapis języka rosyjskiego w cyrylicy pozostanie bez zmian, a jego użytkowanie będzie kontynuowane. Nowy alfabet ułatwi także naukę kazachskiego”- podtrzymuje prezydent.

Nazarbajew zaznaczył także, że zmiana alfabetu jest dość skomplikowanym procesem, celem którego jest stworzenie warunków dla rozwoju kazachskiego języka i włączenia go do światowej przestrzeni informacyjnej. Oprócz tego, głowa państwa kazachskiego podkreśliła konieczność przygotowania nauczycieli i podstawy metodycznej do wdrożenia nowego alfabetu w system edukacyjny i polecił rządowi stworzyć plan jego stopniowego wdrażania. Pod koniec spotkania Nazarbajew podziękował wszystkim Kazachom, uczonym i językoznawców za wsparcie i aktywne uczestnictwo w realizacji reformy kazachskiego alfabetu.

Tłumaczenie: Patrycja Iskra 

Źródło: http://www.akorda.kz/ru/events/akorda_news/meetings_and_receptions/vstrecha-s-chlenami-rabochei-gruppy-po-realizacii-proekta-po-perehodu-gosudarstvennogo-yazyka-na-latinicu

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Fiewronia (niezweryfikowany) w

Trzymam kciuki żeby zmiana wyszła im na dobre. Wciąż mają sporo do zrobienia ale dobrze wiedzieć że coś się tam dzieje.

Wysłane przez Ambar (niezweryfikowany) w

<p>Bardzo interesujący artykuł poruszający r&oacute;wnie ciekawy temat. Co prawda zmiana wymaga ogromnych wkład&oacute;w ale z pewnością będzie źr&oacute;dłem wielu profit&oacute;w i jak mowa w artykule, otworzy nową drogę osobom zainteresowanym nauką języka kazachskiego</p>

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.