Nieprzerwanie od wieków, uszy kolejnych pokoleń Kazachów poddawane są melodycznym doznaniom rozbrzmiewającym w strunach jednego instrumentu – dombry.

Dombra (z kazachskiego - dombyra) to instrument strunowy, znany na stepach Azji Środkowej od wieków. Odznacza się charakterystyczną budową – długim, wąskim gryfem, pudłem rezonansowym w kształcie gruszki. Posiada jedynie dwie struny, występuje najczęściej w rozmiarach 80 – 130 cm, zatem w porównaniu np. do gitary jest stosunkowo niewielkim przedmiotem. Jest to najpopularniejszy, narodowy instrument muzyczny w Kazachstanie.

Z początku prawdopodobnie dombra wykorzystywana była przez szamanów podczas rytualnych sesji. Z czasem jej popularność rozprzestrzeniła się wśród pozostałych ludów tureckich. Istnieje mnóstwo legend tłumaczących powstanie dombry. Jedna z nich opowiada historię pewnego jeźdźca o imieniu Keżendyk, sławnego barda władającego pięciostrunowym instrumentem. Zakochał się on w córce miejscowego Chana. Pewnego dnia Chan zaprosił Keżendyka do swojej jurty i kazał mu udowodnić uczucie do młodej dziewczyny. Śmiałek zaczął grać i śpiewać pieśń. Piękne słuchowisko zepsuła treść pieśni, głosząca o chciwości i skąpstwie lokalnego władcy. Chan rozgniewał się i nakazał zniszczyć instrument wlewając w jego pudło gorący ołów. Instrument jednak nie uległ zniszczeniu, lecz zmienił formę. Dlatego dombra ma jedynie dwie struny oraz dziurę w pudle rezonansowym.

Dombra wykorzystywana była zarówno w utworach instrumentalnych jak i pieśniach. Jednym z najpopularniejszych „dombristów” był muzyk i kompozytor Kurmangazy żyjący w XIX wieku, którego utwory miały wielki wpływ na rozwój kultury muzycznej Kazachstanu. Najsłynniejsza kompozycja nosi nazwę „Adaj”.

Instrument ten jest silnie obecny we współczesnej popkulturze Kazachstanu, znany także wśród internautów z całego świata. Kilka lat temu dombra zdobyła popularność w Internecie dzięki nagraniu publikowanemu na serwisie youtube.com o tytule „Fristajlo”, które pokazywało fragment kastingu do muzycznego show w kazachskiej telewizji – występ chłopaka odgrywającego melodie na dombrze, śpiewając pieśń o tytule będącym zapożyczeniem z angielskiego – fristajlo. Biorąc pod uwagę skomercjalizowany charakter takich programów – występ wydał się dość nietypowy. Obecnie wiele zespołów pop czy folk-rockowych w Kazachstanie wśród swojego instrumentarium posiada dombrę.

Ulytau - Ak Żelen

Dominik Cezary Wojciechowski

Państwo: 
Video: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.