W Państwowym Muzeum Sztuki im. A. Kastejewa otwarto personalną retrospektywną wystawę słynnego rzeźbiarza Kazachstanu Marata Ainekova na jego 75-lecie.

Dzieła mistrza są w 36 krajach na całym świecie. Wystawa, która potrwa do 18 kwietnia, obejmuje około 30 dzieł mistrza ze zbiorów Muzeum Kastejewa i kolekcji prywatnej, wśród nich „Dziewczyna z ptakiem”, „Rodzina”, „Starzec i koń”, „Ewolucja”, „Aksakal” i inne.

Swoją pierwszą rzeźbę Marat sworzył, kiedy był w liceum. Był to biust Maksyma Gorkiego, został postawiony na postumencie na dworze obok szkoły, gdzie stoi do dziś. Dzięki temu, otrzymał w prezencie bilet na VI Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Moskwie w 1957 roku. Marat ukończył z wyróżnieniem Szkołę Sztuk Pięknych im. Nikołaja Gogola w Alma-Acie, a następnie również z wyróżnieniem Instytut malarstwa, rzeźby i architektury imienia Ili Repina w Leningradzie i powrócił do Ałma-Aty, gdzie rozpoczął działalność pedagogiczną w szkole, którą skończył. Za najlepszego nauczyciela uważał Isaaka Itkinda.

Rzeźbiarz lubił pracować w różnych gatunkach malarskich, ale najbliżej jego duszy był gatunek - portret. Za czas swojej pracy odlewał rzeźby z brązy, kroił w granicie, rzeźbił z drewna. W sierpniu 1973 roku w Ałma-Acie podczas partyjno-gospodarczej uroczystości miał przyjść Leonid Ilicz Breżniew. Na polecenie Kunaeva za trzy dni przed przyjazdem Leonida Breżniewa trzeba było znaleźć rzeźbiarza, który wyrzeźbiłby jego biust, podobny temu, który Breżniew otrzymał w prezencie rok temu w Uzbekistanie. Okazało się, że Marat był tym rzeźbiarzem, który nadał się na wykonanie tego zamówienia w ciągu trzech dni, wszyscy inni wybitni rzeźbiarze odmówili.

Marat Ainekov stworzył liczne pomniki poświęcone znanym osóbom, publicznym działaczom, naukowcom, poetom, pisarzom, artystom i bohaterom wojny domowej i światowej, takim jak „Saken Seifullin” (1994, Zhezkazgan) „Askar Tokmagambetov” (1985, Kyzył-Orda) "Ibray Altynsarin" (1986, Zharkent), "Kanysh Satpaev" (1988, Atyrau), "Shaken Aymanov" (1991, Almaty), "Gabit Musrepov" (1993, rejon Pietropawłowski) "Alia Moldagulova" (Novosokolniki, Rosja), „Basil Chapayev „(Uralsk) i innym. Bardzo podekscytowały rzeźbiarza kazachscy poeci tacy jak Abay i Magzhan Zhumabayev, pracując 10 lat w Turcji, Marat Ainekov stworzył rzeźbę Magzhana (1993) dla Ankary i dla Stambułu (2003).

Zimą, 2006 roku Marat Ainekov brał udział i wygrał konkurs na projekt pomnika Abaja w Moskwie na Czistoprudnom bulwarze. W ciągu 3 miesięcy w bardzo trudnych warunkach zimy moskwiewskiej Marat Ainekov i Said Aynekov wykonali w glinie i odlali z brązu pomnik Abaja. Wiosną 2006 roku prezydenci Kazachstanu i Rosji zainaugurowali pomnik w centrum Moskwy na Czistoprudnom Bulwarze.

W 2006 roku w Ałmaty postawiono pomnik pamięci Żełtoksanowcóch mistrza Marata Ainekova – „Wschód wolności”. Rzeźbiarz tworzył nie tylko w stylu monumentalnym, ale również w innych gatunkach – rzeźba stankowa, rzeźba małych form, rzeźba parkowa i uliczna. On również stworzył projekt waluty krajowej Kazachstanu.

Tłumaczył: Artur Mikłaszewicz

Źródło: http://mks.gov.kz/rus/press-sluzhba/novosti_ministerstva/?cid=0&rid=3098

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.