Dokument wszedł w życie z dniem oficjalnej publikacji. Sputnik Kirgistanu proponuje dowiedzieć się, dlaczego akt jest tak bardzo potrzebny.

 

BISZKEK, 31. października — Sputnik. Prezydent Kirgistanu, Ałmazbek Atambajew w poniedziałek podpisał ustawę "O referendum Kirgistanu", poinformowała agencja prasowa głowy państwa.

Dokument reguluje procedury referendum, źródła finansowania, a także przewiduje ponoszenie odpowiedzialności za jego naruszenie. Ustawa została przyjęta przez parlament w środę, 26 października.

 
Pomysłodawcami projektu ustawy są posłowie z frakcji "Ata Meken" Ömürbek Tekebajew i Almambet Szykmamatow, a także ich koledzy z "Onuguu – Progres" Bakyt Torobajew i Tyncztyk Szajnazarow.

 

 

Czego brakowało w starej ustawie?

Poprzednia ustawa "О referendum Kirgistanu" została przyjęta jesienią 2007 roku. Zdaniem pomysłodawców dokument ten przeczy obecnie obowiązującej Konstytucji oraz ustawom "O wyborze prezydenta Kirgistanu", "O wyborczych komisjach do spraw przeprowadzania wyborów i referendów Kirgistanu", a także "O narodowej inicjatywie ustawodawczej w Kirgistanie". Ponieważ zmianom podlegała duża część tekstu, posłowie nie nanosili poprawek, ale napisali nowy dokument.

 

 

Jak zmieniła się ustawa?

W nowej ustawie wyeliminowano konflikt prawny, przewidziano możliwość wykorzystywania automatyzacji struktur w przypadku głosowania i podliczania głosów. Ukazano także, w jakim przypadku referendum będzie mogło zostać unieważnione: jeśli głosy ponad jednej trzeciej osób biorących udział w głosowaniu zostaną uznane za nieważne. Oprócz tego w dokumencie napisano, że w przypadku stwierdzenia naruszenia w procesie liczenia głosów terytorialne komisje wyborcze mogą uznać wyniki za błędne. W takim przypadku należy przeprowadzić ponowne głosowanie.

Zgodnie z poprzednią ustawą referendum mogło zostać zainicjowane przez 300 tysięcy obywateli, prezydenta i większość deputowanych Rady Najwyższej Kirgistanu. Obecnie kwestię ogólnonarodowego głosowania może podjąć 10 tysięcy Kirgistańczyków, rząd i dwie trzecie posłów (80). Jeśli referendum nie odnosi się do zmian Konstytucji, to wystarczy jedynie jeden parlamentarzysta.

Zmieniono kwestię publikacji wyników głosowania i wejścia wyników w życie. Przyjęta decyzja może zostać odwołana tylko na drodze innego referendum lub w inny sposób, wskazany w samym postanowieniu. Wcześniej nie było takiej regulacji. Referendum uznaje się za ważne w przypadku obecności 30 procent Kirgistańczyków. Od tej chwili przeprowadzenie referendum opłacane jest tylko z budżetu republikańskiego. Zabronione jest finansowanie ze strony innych państw i międzynarodowych organizacji.

 

 

Jak wpłynie to na obywateli?

W związku z automatyzacją procesu głosowanie przy pomocy znakowania palca odchodzi do przeszłości. Wszystkie lokale wyborcze będą wyposażone w monitory z informacjami o ogólnej liczbie osób zarejestrowanych w terytorialnej komisji wyborczej i o liczbie osób głosujących. Następnie, gdy system rozpozna obywatela na podstawie danych biometrycznych, otrzymuje on kwit, pozwalający mu na wzięcie karty do głosowania. W nowej ustawie wyklucza się także możliwość wczesnego głosowania.

 

Tłumaczyła: Katarzyna Kubiak

Źródło:http://ru.sputnik.kg/politics/20161031/1029992374/prezident-podpisal-zakon-o-referendume.html

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.