Inkubator przedsiębiorczości w Nisporeni w Mołdawii od wielu lat wspiera początkujące firmy. Inkubator ten w roku 2016 został nagrodzony tytułem najlepszego inkubatora przedsiębiorczości w Republice Mołdawii. Został on sfinansowany przez UE i jest największym inkubatorem w tym kraju. Oferuje różnorodne formy wsparcia – finansowe i informacyjne.

 

Sieć inkubatorów w regionie

Sieć inkubatorów w Republice Mołdawii został założony przez Mołdawską organizacje rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (ODIMM). Wsparciem był program UE: stymulacja ekonomiczna obszarów wiejskich (EZRA) oraz umowa o wolnym handlu. Unia Europejska sfinansowała 10 inkubatorów przedsiębiorczości w Mołdawii, 5000 firm oraz 1500 miejsc pracy. Inkubatory stworzono w miastach: Stefan Voda, Leova, Rezina, Nisporeni, Cahul, Cosnita, Singerei, Ceader Lunga, Cimislia i Calarasi. Celem inkubatorów jest wsparcie innowacji, promocja start-up i rozwój inwestycji dla zbudowania nowych miejsc pracy w różnych regionach kraju.

 

Zadania inkubatora

Oferuje wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw MSP oraz kursy z marketingu, księgowości, zatrudnienie i prawa pracy. Pomaga znaleźć granty i kredyty na preferencyjnych warunkach. Zapewnia wsparcie przy poszukiwaniu odpowiedniego lokalu. Obecnie wspiera 36 przedsiębiorstw.

 

Projekt inkubatora

Inkubator przedsiębiorczości Nisporeni od pięciu lat wspiera przedsiębiorstwo rodzinne zbudowane przez Ion i Angel Carchilan. Ion jest docenionym artystą, malarzem, członkiem stowarzyszenia artystów w kraju. Jego prace były wystawiane w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Rumunii i Włoszech. Inkubator przedsiębiorczości w Nisporeni pomógł im na początku tworzenia biznesu. Zapewnił wsparcie finansowe i informacyjne. Projekt przedsięwzięcia opera się o produkcje dekoracyjnych, malowanych świec. Obecnie firma utrzymuje się samodzielnie i rozwija się na rynku krajowym i zagranicznym.

Unia Europejska sfinansowała wiele inkubatorów w Europie Wschodniej. Programy stymulacji obszarów wiejskich i umowy dotyczące wolnego handlu, są dużym wsparciem dla regionu. W efekcie powstają nowe miejsca pracy oraz wsparcie dla sektora MSP i start up (informacyjne i finansowe).

Dorota Smoleńska

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.