Mołdawia została uznana przez czytelników "LonelyPlanet" za "miejsce numer jeden na liście nieznanych krajów w Europie". Nigdy nie możecie mieć pewności, co akurat wy odkryjecie tam dla siebie. Oczywiście, nie będzie to najwyższa góra, czy najgłębsze morze, a nawet najdłuższa rzeka, jednak to właśnie to miejsce z wielu powodów fascynuje i zadziwia:

 1. Najmniej poznany kraj w Europie, według "LonelyPlanet".

 2. Historia mołdawskiego wina sięga 3000r. p.n.e, natomiast pierwsze winorośle odnotowano tu 7000 lat p.n.e. Rodzime odmiany nadają wyjątkowości i oryginalności mołdawskim winom, udział autochtonicznych odmian winogron stanowi 10%. Prawie jedna czwarta populacji zajmuje się produkcją wina i uprawą winorośli.  

 3. Cricova jest największą winiarnią w Europie, jednocześnie Milestii Mici to największa kolekcja win na świecie, zawiera ponad 1,5 miliona butelek.

 4. Mołdawia jest siódmym pod względem wielkości producentem orzechów włoskich na świecie.

 5. Czarnoziemy występujące w Mołdawii są jedną z najbardziej urodzajnych gleb.

 6. Mołdawia jest jednym z trzech krajów, których flagi różnią się swoją przednią i tylnią stroną, pozostałe dwa kraje to Paragwaj i Arabia Saudyjska.

 7. Jeden z najmniejszych krajów Europy Wschodniej, nie zważając na to posiada dwa autonomiczne regiony: Naddniestrze i Gagauzję. 

 8. Większość mieszkańców Mołdawii jest dwujęzyczna i biegle posługuje się co najmniej jednym językiem obcym.

 9. Język gagauski, którego używa się w południowej części Mołdawii, znajduje się na liście zagrożonych języków UNESCO, włada nim tylko 180 000 osób.

 10. Północne miasto Soroka znane jako "stolica" Romów (Cyganów). Tu mieszka "Cygański Król", który rzeczywiście jest baronem mołdawskich Romów.

 11.  W Mołdawii znajdziecie największą wieś w Europie - Kongaz.

 12. Znajdziesz tu również największy na świecie budynek w kształcie butelki (28m), który jest muzeum napojów alkoholowych, znajduje się w miejscowości Ternovka.

 13. W czasach Związku Radzieckiego Mołdawia produkowała żywność dla astronautów. Właśnie w Mołdawii zostały opracowane unikalne technologie i metody produkcji oraz przechowywania owoców.

 14. Największe zwierze, które żyło na terenie Mołdawii nazywało się Deinotherium, gatunek słonia. Możecie odwiedzić muzeum etnograficzne w Kiszyniowie, aby zobaczyć szkielet Deinotherium, który jest drugim pod względem wielkości w Europe.

 15. Jaskinia Emila Rakovicy w Krivej jest trzecią pod względem wielkości jaskinią gipsową na świecie i znajduje się na 8 miejscu na liście największych jaskiń na świecie.

 16. Południk Struvego znajdujący się w miejscowości Rudi, na północy Mołdawii, jest obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 17. Mołdawska piosenkarka Cleopatra Stratan jest najmłodszą wykonawczynią piosenek, która odniosła komercyjny sukces. Jest posiadaczką rekordów w następujących kategoriach jednocześnie: najwyżej opłacana młoda wokalistka, najmłodsza wykonawczyni, która otrzymała nagrodę MTV i najmłodsza piosenkarka, która nagrała hit numer 1 w kraju.

 18. Tradycyjna mołdawska kobieca bluzka "IA" jest źródłem inspiracji dla wielu młodych, znanych na całym świecie projektantów mody.

 19. "Norok" jest jednym z najbardziej uniwersalnych słów w języku rumuńskim, używa się go w najróżniejszych sytuacjach, aby powiedzieć, że komuś się udało bądź nie udało, aby życzyć komuś szczęścia czy po prostu aby kogoś pozdrowić.

 

 

Źródło: http://winetours.md/rus/blog/interesnye-fakty-o-moldove

Tłumaczyła: Anna Antoszczyszyn

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.